Ana sayfa Uncategorized Federal Milletvekili adayı Karaahmetoğlu: Türkiye’nin AB’ye katılması çok önemli

Federal Milletvekili adayı Karaahmetoğlu: Türkiye’nin AB’ye katılması çok önemli

1015
0

Almanya’nın Baden-Vürtemberg eyaletinden, Sosyal Demokrat Partinin (SPD) 14. sıra Federal Milletvekili adayı Macit Karaahmetoğlu, 26 Eylül’de yapılacak seçimlerde meclise girmesi halinde Türkiye’nin Avrupa Birliğiyle (AB) diyaloğunu arttırıp, birliğe girmesi için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Rize’de doğan ve 11 yaşında Almanya’ya gelen Karadenizli işçi bir göçmen ailenin çocuğu olan ve Almanya’da avukatlık yapan Karaahmetoğlu, seçim öncesi açıklamada bulundu.

Son yapılan anketlerde birinci parti olarak görünen SPD’nin Şansölye adayı Olaf Scholz’un kazanıp hükümeti kurması durumunda partisinin verdiği vaatleri anlatan Karaahmetoğlu, “Önemli konulardan biri asgari ücretin 12 avroya çıkarılması. İkinci konu ödenebilir konutlar yapılması. Almanya’da biliyorsunuz ev bulmak çok zor, bulsanız bile kiralar çok pahalı. Üçüncü konu da iklim değişikliğiyle ilgili savaş vermek. Görüyoruz orman yangınları ve sel felaketleri yaşanıyor, bu çok ciddi bir konu.” dedi.

Kazanmaları durumunda Türklere çifte vatandaşlık verilmesi konusunda yaptığı görüşmeyi aktaran Karaahmetoğlu, “Çifte vatandaşlık bizim için çok önemli bir konu. Bu konuda 25 senedir mücadele veriyoruz. Geçenlerde Olaf Scholz ile bu konuda görüştüm, biz iktidara geldiğimizde kesinlikle Türkler için çifte vatandaşlık getirilecek.” şeklinde konuştu.

– “Türkiye’nin AB’ye katılması çok önemli”

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) adaylığı konusuna da değinen Karaahmetoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye ile AB ilişkilerinin ilerlemesini isteyen tek parti SPD yani bizim partimiz. Bizim için de bu çok önemli bir konu. Bu hem Almanya hem de Türkiye için önemli bir konu. Türkiye coğrafik olarak çok önemli bir bölgede yer alıyor ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin iyileşmesi, Türkiye’nin AB’ye katılması çok önemli. Ben milletvekili seçildiğimde, seve seve bu konuyla ciddi bir şekilde ilgileneceğim.”

Türk kökenli seçmenlere mutlaka sandığa gidin çağrıda bulunan Karaahmetoğlu, “Her şeyden önce seçime gitsinler. Seçime gitmeleri çok önemli. Bir milyona yakın Türk kökenli seçmen var, seçime gittiklerinde aynı zamanda önemlerini göstermiş olacaklar. Tabi ki onlardan ricam SPD’ye ve Olaf Scholz’a oylarını vermeleri.” diye belirtti.

– Almanya 26 Eylül’de seçime gidiyor

Pazar günkü seçimlerde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Yeşiller Partisi’nin başbakan adayı ve partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock Merkel’in koltuğuna oturmak için yarışacak.

Almanya’da oy kullanabilecek 18 yaş üzerindeki seçmen sayısı 60,4 milyon.

Seçmenlerin yaklaşık yarısı Kuzey Ren-Vestfalya (12,8 milyon), Bavyera (9,4 milyon ) ve Baden-Vürttemberg (7,7 milyon) eyaletlerinde yaşıyor.

Türkiye kökenli Alman seçmen sayısının yaklaşık 900 bin olduğu ifade ediliyor.

Almanya’da ikamet eden ancak Alman vatandaşı olmadığı için oy kullanamayacak kişilerin sayısı ise 11,4 milyon.

Ümit YETKİN / STUTTGART

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here