Ana sayfa Uncategorized Bayanlara yönelik “Cenaze Hizmetleri” semineri verildi

Bayanlara yönelik “Cenaze Hizmetleri” semineri verildi

350
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Dini Danışma Kurulu Başkanlığı ve DİTİB Federal Kadın Birliği eğitim çalışmaları kapsamında, dernek kadın kollarına yönelik uygulamalı “Cenaze Hizmetleri” semineri verildi.

Köln DİTİB Merkez Camii Konferans Salonu’nda cenaze yıkama ve kefenleme konularının uygulamalı olarak anlatıldığı seminer, din görevlisi Mustafa Kader’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve DİTİB Federal Kadın Birliği Genel Sekreteri Rabia Şahinarslan’ın sunumu ile gerçekleşti.

Vefat eden kadınların cenazelerinin yıkanması ve kefenlenmesi için yetişmiş kişilerin bulunması amacıyla kadınlara yönelik cenaze yıkama ve kefenleme seminerlerinin önemine dikkat çeken DİTİB Kadın Çalışmaları Koordinatörü Nurten Afat, DİTİB tarafından desteklenen ve DİTİB Federal Kadın Birliği organizesinde eyalet ve bölge kadın kollarına yönelik uygulanmaya başlatılan “Cenaze Hizmetleri“ seminerine beş yılda 4800 kişi katıldığını söyledi.

İnsanın hayat serüveninde ölüm bir yok oluş değil öteki dünyaya açılan bir kapı olduğuna vurgu yapan Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Bu nedenle ölen insanın son anlarında yanında olmak ona bu yolculukta eşlik etmek, onun techiz ve tekfinini üstlenmek kutsal bir vazifedir” dedi.

Kuzey, şöyle devam etti: “Dinimize göre, esas olan herkesin kendi yakınının cenazesini yıkaması ve kefenlemesidir. Ama farklı sebeplerle yakınları tarafından yapılamayan bu vazife toplumun üzerine farzı kifaye olarak sorumluluk yüklediğini biliyoruz. Sizlerde inşallah toplumun üzerindeki bu sorumluluğu üstlenmek için bu seminere katılıyorsunuz. Burada unutmamamız gereken husus bu görevi insan onuruna yakışır bir şekilde ve her cenazeye aynı özeni göstererek icra etmeliyiz.”

İki gün süren seminerde, Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün “Hayat ve ölüm, temizlik anlayışımız, ölmek üzere olan kişiye karşı sorumluluklarımız”, Köln Üniversitesi’nde sağlık görevlisi Ayşe Ertuğrul “Tıbbi açıdan ölüm”, ZSU Cenaze Fonu görevlisi Salim Dikici “DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi Derneği ve Cenaze Nakli Yardımlaşma Fonu’nun hizmetleri”, Köln DİTİB Merkez Camii bayan din görevlisi Merve Şengün “Cenazenin yıkanması, kefenin hükmü, kefenin çeşitleri, cenaze namazı ve duaları” konularında katılımcılara bilgi verdi. Ayrıca bayan din görevlisi Merve Şengün ve ZSU gasilhane görevlisi Hacer Meral tarafından, cenazenin yıkanması, kefen kesimi ve  cenazenin kefenlenmesi uygulamalı olarak gösterildi.

Seminerde konuşmacıları dikkatle takip eden ve aktif katılan bayanlar, bu tür eğitimlere duydukları ihtiyacı ve aldıkları eğitimin kendilerine önemli katkı sunduğunu belirtti.

Seminer sonunda 50 katılımcıya ‘Cenaze Hizmetleri’ katılım belgesi verildi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here