Ana sayfa Uncategorized TÜRKIYE AB’NIN “KARA LISTESINDE” DEĞİL

TÜRKIYE AB’NIN “KARA LISTESINDE” DEĞİL

1263
0

KÖLN-Son zamanlarda Almanya’da vergi indirimleriyle mücadeleye yönelik tedbirlerle ilgili artan sayıda rapor var. “Anwalt.de” isimli web sitesinin haberine göre Alman vergi makamları bu amaç için çok çeşitli araçlar kullandığı belirtiliyor.Makalede,üçüncü ülkelerden veriler satın alındığı altı çiziliyor. Bu kapsamda “Otomatik Bilgi Alışverişi (AEOI)” gibi uluslararası anlaşmalar da bu çalışmaları hızlandırıyor. Türkiye‘de düzenli olarak raporlamada yer alıyor. Vergi indirimleri konusu basın da yer almaktadır; özellikle Panama, Paradise ve Pandora Kağıtları burada örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda, özellikle uluslararası alanda vergi yapılarına yönelik yeni yasal dayanaklar ile ilgili 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren ve 2022’den itibaren uygulanacak ‘Vergi Cenneti‘ ile ilgili mücadele yasası ile kara listesinde bulunan ve vergi cenneti olarak kabul edilen Amerikan Samoasi,Fiji,Guam,Palau,Panama,Samoa,Trinidad ve Tobago,Amerikan Virjin Adaları ve Vanuata gibi devletleri kapsamaktadır.
Etkilenen ülkeler, AB’nin “kara listesi”‘nde, „Vergiden Kaçınmayı Ve Haksız Vergi Rekabetini Önleme Yasası”‘nin (StAbwG) 3. Bölümünde yer alan ülkeleri kapsıyor. 5 Ekim 2021 tarihli Avrupa Konseyi’nin mevcut kararlarında Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması’nin (AEOI) katılımı ve uygulanması, Türkiye’nin “kara listeye” alınması sorunu için belirleyici olduğu ve konseyde de tartışılan bir konu olduğuna vurgu yapılıyor.

LEVENT TAŞKIRAN / KÖLN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here