Ana sayfa Uncategorized DİTİB ailesi Senegal’de 400 kişiye ‘ışık’ oldu

DİTİB ailesi Senegal’de 400 kişiye ‘ışık’ oldu

540
0

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’nde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami dernekleri başlattıkları “Katarakt Ameliyatı Kampanyası” ile Afrika’da 400 kişiye ışık oldu.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde, Balve Mimar Sinan, Hamm-Hövel Selimiye, Hattingen Fatih, Hemer Merkez, Iserlohn Merkez, Lüdenscheid Sultan Ahmet, Wickede Anadolu ve Witten Sultan Ahmet cami derneklerinin desteğiyle yapılan ameliyatlar sonucunda 400 kişi yeniden hayata tutundu.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Balve Mimar Sinan Camii dernek başkanı Özkan Güler, Hemer Merkez Camii dernek başkanı Tacettin Önal, Iserlohn Merkez dernek başkanı Doğan Üstün ve Lüdenscheid Sultan Ahmet Camii dernek başkanı Göksal Üçüncü başta katarak ameliyatlarını takip etmek ve ihtiyaç sahiplerine yardım paketi dağıtmak üzere Afrika’nın Senegal ülkesine gitti.

DİTİB heyeti Senegal ve Dakar bölgesinde 4 yetimhaneyi ziyaret etti. Heyet, yetimhanede eğitim gören çocuklara hediye ve yetimhanenin yatak ihtiyaçını karşıladı. Ayrıca bölgedeki ihtiyaç sahibi 400 aileye yardım paketi dağıttı.


Görme problemi yaşayan ihtiyaç sahiplerine katarakt ameliyatı yaptırmak üzere Senegal’de bulunduklarını belirten Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Balve Mimar Sinan Camii dernek başkanı Özkan Güler, hayırseverlerin desteğiyle 2 gün süren ameliyat sonrası 400 kişiye ışık olduklarını ifade etti.

DİTİB heyeti olarak ihtiyaç sahiplerine yardım paketi dağıttıklarını ve katarakt ameliyatlarını yerinde gördüklerini aktaran Güler, “Yokluk içerisinde insanlara umut olmak çok güzel bir duygu. Bu iyilik hareketini destekleyen hayırseverlere, DİTİB ailesine ve Türkiye Diyanet Vakfı’na teşekkür ediyor, hayırlarının kabulünü Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz” dedi.

Hayırseverlerin iyilik eli pek çok ülke insanının yüzünü güldürdü

Güler, şunları kaydetti: “Yapılan hizmeti anlatmak kelimelerle kifayetsiz. Görmek ve yaşamak lazım. Yokluk içerisinde insanlara umut olmak çok güzel bir duygu. Böyle güzel ve anlamlı hayri hizmetlere derneklerimiz ve hayırseverlerimiz her zaman destek oluyor. Daha önce ziyaretlerimizde bu sıkıntıyı gördük. Avrupa ve ülkemizde orta yaş üstü insanlarda bu rahatsızlık görülürken bu coğrafyalarda çocuk, genç hatta bebeklerde de bu rahatsızlığın görüldüğüne şahit olduk. Afrika’da güneşin dik vuruşu, kum ve fırtına sebebiyle bu hastalıktan muzdarip milyonlarca insan tedavi bekliyor. Maddi imkansızlık, su ihtiyacının yanında katarakt hastalığından evinden çıkamayan, çalışamayan ve iş bulamayan insanlar var. DİTİB ailesi olarak mağdur ve mazlum kardeşlerimize sahip çıkarak, Dakar’da özel bir hastanede 6 hekim tarafından ameliyatların gerçekleştirilmesini sağladık. Sadece Senegal ve Dakar çevresinden değil komşu ülke Moritanya, Mali ve Gambiya’dan da katarakt ameliyatı için gelenler oldu. Sabahın erken saatlerinde sırada umut ışığı için bekleyenlere ikramda bulunduk. Hayırseverlerimizin iyilik eli pek çok ülke insanının yüzünü güldürdü. Katarakt ameliyatı olan insanların yüzlerinde oluşan sevincini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here