Ana sayfa Uncategorized DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı

DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı

733
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, üç aylar ve Regaip Kandili mesajı yayımladı.

DİTİB Genel Başkanı Türkmen, “Böyle mübarek gecelerde nefis muhasebesi yapmalı, ana sermayemiz olan ömrümüzü nerede tükettiğimizi gözden geçirmeli, amel defterimize neler yazdırdığımızı, mahşer günü kurulacak Büyük Mahkeme’nin tek hâkimi Yüce Allah’ın hakkımızda nasıl bir hüküm vereceğini düşünmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkmen üç aylar ve Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajına, “Dînî literatürümüzde “Üç Aylar” diye bilinen çok feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine bir kez daha girmiş bulunuyoruz. 02 Şubat Çarşamba günü Recep ayının ilk gününü idrak ettik. Nasip olursa önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de Regâib Kandili’ni hep birlikte idrak edeceğiz. Bizleri bu günlere eriştiren Rabbimize sonsuz hamd ü senâlar olsun” ifadesiyle başladı

Üç ayların, imandan gelen bir heyecanla ibadet hayatını daha canlı tutmaya çalışıldığı feyizli, bereketli zamanlar olduğununa vurgu yapan Türkmen, şöyle devam etti:

“Üç Aylar; Regâib. Mi’râc, Berat kandilleri ile Kadir Gecesi gibi dört ayrı mübarek geceyi içerisinde barındırır. Bu geceler, üç ayların manevî atmosferinin bereketli ve hikmetli yıldızları gibidir. Bu aylar, yapılan dilek ve temennilerin Allah’a ulaştığı, tövbelerin kabul edildiği, günahsız bir şekilde Ramazan ayına kavuşma umudumuzu kuşandığımız aylarıdır.“ belirt

Nitekim Üç Aylar’ın hayır ve bereketini Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle açıklıyor: “Beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez. (Bu geceler şunlardır): Cuma geceleri, Kurban ve Ramazan bayramları gecesi, Recep ayının ilk Cuma gecesi (Regâib Kandili), Şaban ayının on beşinci gecesi (Berat Kandili).” Ayrıca Peygamberimiz (s.a.s) Recep ayına ulaşınca şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”

Üç Aylar’ın ilk cuma gecesi, yani önümüzdeki Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Regâib Kandili’dir. Bu gece, insanların Yüce Allah’tan af ve mağfiret istediği, umut, huzur ve ilahî müjdelerle dolu, duaların kabul edildiği gecelerden biridir.

Ömür sermayemiz her geçen gün azalıyor. Yaşadığımız şu fâni dünya hayatında Allah’ın rızasını kazanmalı, böyle mübarek gecelerde özümüze dönmeli, hatalarımıza dur demeli, tövbe ve istiğfar etmeliyiz.

İdrak edeceğimiz üç aylar ve mübarek geceler, öncelikle Rabbimize, ailemize, komşularımıza, akrabalarımıza ve çevremize karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hatalarımızdan ve günahlarımızdan tövbe etmemize vesile olmalıdır.

Öyleyse Üç Aylar’ı ve mübarek geceleri fırsat bilip Cenab-ı Allah’a koşalım. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in izinden ayrılmayalım. Kandil gecelerinde tövbe istiğfar edelim, nefis muhasebesi yapalım, kaza ve nafile namazı kılalım. Kur’an-ı Kerîm okuyalım. Peygamber (s.a.s)’e salât ve selâm getirelim. Akrabalarımızı ziyaret edelim. Kimsesizlerin, yoksulların gönüllerini hoş edelim. Çocuklarımıza bu mübarek gün ve gecelerin faziletini öğretelim.”

Tüm İslam aleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik eden Türkmen, şunları kaydetti: “Yapacağımız duaların kabul edilmesini, Regaip Kandili ve Üç Ay’ların âlem-i İslâm için hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here