Ana sayfa Uncategorized 2022-2023 Yılı Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) Başvuruları Başladı

2022-2023 Yılı Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) Başvuruları Başladı

496
0

Türkmen: “Geleceğin din hizmetlerini yürütecek görevlilerimiz bu eğitim kurumlarında yetişecek ve hakikati insanlara bu kardeşlerimiz ulaştıracaktır.”

Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan gençlere Türkiye’de dini yükseköğrenim imkânı sunmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliğiyle yürütülen Uluslararası İlahiyat Programı başvuruları başladı.

UİP başvurularının başlamış olması sebebiyle bir açıklama yapan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, Almanya’da gelecekte donanımlı, liyakatli, özverili bir din hizmeti sunumunun son derece önemli olduğunu söyledi ve böyle bir projeye paydaşlık yapmaktan Almanya’daki müslüman toplumu adına büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu ifade etti.

UİP Programından bugüne kadar Almanya kökenli 490 öğrenci mezun oldu

UİP kapsamında halen Almanya’dan 222 öğrencinin ilahiyat öğrenimi görmeye devam ettiğini ve programdan şimdiye kadar Almanya kökenli 490 öğrencinin mezun olduğunu ifade eden Türkmen, Almanya’da lise öğrenimini tamamlamış öğrencileri Uluslararası İlahiyat Programı (UİP)’na başvurmaya davet etti.

Geleceğin din eğitimi ve din hizmetlerini yürütecek uzmanlar yetişecek

Uluslararası İlahiyat Programı’na başvuran öğrencileri Türkiye’nin en seçkin ilahiyat fakültelerine yerleştirdiklerine işaret eden Türkmen; “Uluslararası İlahiyat Programı’nı Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan gençlerimiz için önemli bir fırsat ve imkân olarak değerlendiriyorum. Türkiye’nin en iyi ilk altı fakültesinde yüksek din eğitimi görmek herkese nasip olmaz. Geleceğin din hizmetlerini yürütecek görevlilerimiz bu eğitim kurumlarında yetişecek ve hakikati insanlara bu kardeşlerimiz ulaştıracaktır.” dedi. Öğrenim harcı ve yurt dâhil olmak üzere, bütün eğitim masraflarının Diyanet İşleri Başkanlığı ve DİTİB tarafından karşılandığını söyleyen Türkmen, ayrıca bütün UİP öğrencilerine burs desteği sağlandığını ve ilahiyat eğitimi yanında, öğrencilerin sosyal, sportif ve kültürel pek çok aktivite ile desteklendiğini sözlerine ekledi. Türkmen, sözlerini “Öğrencilerimizden tek isteğimiz derslerine odaklanmaları ve iyi yetişmeleridir.“ ifadeleriyle sona erdirdi.

Alınan bilgiye göre, 01 Mart 2022 tarihi itibariyle başlayan 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Uluslararası İlahiyat Programı başvuruları, 27 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek.

Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başvuruları elektronik ortamda https://disiliskiler.diyanet.gov.tr/Detay/503/uluslararas%C4%B1-ilahiyat-program%C4%B1-2022-y%C4%B1l%C4%B1-ba%C5%9Fvurular%C4%B1 sayfasından yapılmaktadır.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here