IGMG basın kahvaltısında gündem değerlendirildi

IGMG Genel sekreteri Bekir Altaş, Türk medya temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

IGMG basın kahvaltısında gündem değerlendirildi

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı'nın (IGMG) yeni Genel Merkez binasında yapılan kahvaltı sonrası basın mensuplarına yeni bina  gezdirilerek tanıtıldı. Bazı Genel  Sekreterlik görevlilerinin yanı sıra IGMG yayınlarının editörleri de basın mensuplarıyla yapılan kahvaltılı toplantıya iştirak ettiler.   Bekir Altaş, gündeme ilişkin meselelerden Avrupadaki cami saldırılarına NSU cinayetlerinden demokrasi mitingine kadar  pek çok konuda IGMG teşkilatının olaylara yaklaşımını  aktarıp gazetecilerin sorularını cevapladı.

  

CAMİ SALDIRILARI

Altaş “Cami saldırıları hususunda en ufak bir olay olduğu zaman  polise iletiyoruz.  Bunların takibatının yapılmasına gayret ediyoruz. Ancak bu konuda sıkıntı yaşayanlar sadece bizler değiliz. Örneğin Yahudi cemaatine yönelik tehdit mektuplarının  polis tarafından fazlaca dikkate alınmadığı bilgisi ulaşıyor. Dolayısıyla bu meselelerin sadece Müslümanlarla ilgili bir mesele olmadığı kanaatindeyim. Diğer azınlık cemaatlerinin de benzer sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. ” dedi.

 

NSU CİNAYETLERİ

NSU cinayetlerini takip etmeye gayret ettiklerini ifade eden Genel Sekreter, “NSU mağdurlarının avukatlarıyla istişare hâlindeyiz. Beşinci aya doğru davanın bitmesi bekleniyor. Ancak şunu da söylemek lazım dava o kadar büyüdüki  şu anda gerekçeli kararın yazılması hususunun bile  bir yıl süreceği mahkeme başkanı tarafından ifade edildi.  Bu noktada bizi de diğer  azınlık topluluklarını da ciddi bir  görev bekliyor. Karar verildikten sonra  bizler açısından esas çalışma şimdi başlamış olacak. Çünkü yoğun bir şekilde bu kararın gerekçelerinin ilgili meclis raporlarının incelenmesi,  buradaki sıkıntılara dikkat çekilmesi,  birtakım tavsiyelerin yerine getirilmesinin takipcisi olacağız.” şeklinde konuştu.

 

Gazetecilerin 15 Temmuz’a dair sorularını da yanıtlayan Genel Sekreter konuyla ilgili olarak IGMG teşkilatlarının ilk andan itibaren gereken duruşu gösterdiğini, tepkisini ilk saatlerde ortaya koyduğunu ifade etti. Bekir Altaş konunun Almanya’daki yansımasının belli bir noktadan sonra çok farklı bir şekilde algılandığına da dikkat çekti. Türkiye’de halkın, siyasi görüşünden bağımsız olarak 15 Temmuz 2016 günü, yüzlerce insanın ölümü ve yaralanması pahasına mücadele ettiğinin altını çizen Altaş, bu yönüyle dünyaya örnek olduğunu kaydetti. Bu durumun Avrupa basınında göz ardı edilerek dikkatlerin başka yönlere çekilmesinin ise son üzücü olduğunu ifade eden Genel Sekreter Altaş, basın açıklamasında sergilenen her türlü darbe karşıtı, demokrasi taraftarı duruşun her ortamda sergilendiğini söyledi.

 

HALEP MİTİNGİ

 

IGMG’nin aynı anda 28 noktada tertiplediği Halep mitingi de gündeme geldi. Bekir Altaş konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Halep’te bir insani dram yaşanıyor. Bütün dünyanın gözü önünde yaşanan ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu manada Avrupa tolumlarında  haberlere baktığınızda her ne kadar gündemde taşınmış olsa da bu konuda gündelik hayatın devam ettiğini görüyorsunuz. Kimi siyasiler yapmış oldukları açıklamalarla konuyu kınıyor. Dolayısıyla bizler de  burda tepkimizi ortaya koyalım  ve bu konuda farkındalık oluşması için gereken çalışmayı yapalım diye düşündük. 5-6 maddede düşüncelerimizi hem hükûmetlere mektup göndererek hem de arkadaşlarımızı Avrupanın 28 noktasında yönlendirerek bu eylemleri gerçekleştirmiş olduk. Faydalı olduğu kanaatındayız. Geri dönüşümlerde bu manada oldu. Ancak bununla da yetinilmemesi gerekiyor. ‘Biz görevimizi yaptık evimizde oturalım gibi bir algıya’ da sebebiyet vermemeliyiz. Bunun böyle olmaması için gerek Arakan meselesinde gerekse  Haleple ilgili meseler de çalıştayların düzenlenmesi, bu konularda komisyonların oluşturulması gibi hususlarda Almanya ve Türkiye’den dış işleri bakanlıklarıyla, yetkilierle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Sivil toplum olarak bizim üzerimize düşen görev bilinciyle bu yönde çalışmalarımızı  devam ettirmektir.” 

 

KRM

 

Basın mensuplarıyla buluşmada Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (Koordinationsrat der Muslime - KRM) üzerinde de konuşuldu. Bekir Altaş konuyla ilgili olarak Müslüman cemaatlerin daha koordineli bir şekilde çalışabilmesi için eyaletlerde ortak cemaat yapılanmalarının oluşumunu teşvik etmek üzere 2007 yılında kurulan KRM’nin henüz hedefine ulaşamadığını belirtti. Altaş bununla birlikte eyaletlerde Müslüman cemaatlerin geçmiş yıllara nazaran çok daha yakın çalışmalar içinde olduğuna işaret etti. Özellikle Hamburg, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya ve son zamanlarda da Rheinland Pfalz ve Baden Württemberg eyaletlerinde yakın çalışmaların yapıldığını basınla paylaştı. 

 

İskender Güngör / Köln

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor