İlber Ortaylı'dan Köln Üniversitesinde 'İstanbul' konferansı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almanya'nın Köln Üniversitesinde "Efsane Şehir İstanbul" başlıklı bir konferans verdi.

İlber Ortaylı'dan Köln Üniversitesinde 'İstanbul' konferansı

Almanya'nın Köln Üniversitesi'nde tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın verdiği "Efsane Şehir İstanbul" başlıklı konferansa yoğun ilgi oldu.

Köln'deki Yunus Emre Enstitüsünün organize ettiği konferansta konuşan Prof. Dr. Ortaylı, geçmişten günümüze İstanbul'un ilginç özellikleri ve tarihi geçmişini anlattı.

Dünyanın en eski şehirlerinden olan İstanbul’un yüz yıllarca uygarlığın merkezi olduğunu, kaydeden Prof. Dr. Ortaylı, Osmanlı monarşisinin başkenti olan İstanbul hakkında Türkçe ve Almanca olarak bilgiler verdi.

Prof. Dr. Ortaylı, asırlardır İstanbul'da birçok dil konuşulduğunu ve birçok dinden insanın birlikte yaşadığını belirterek, "1960'ların başına kadar İstanbul kozmopolit bir şehirdi. Günümüzde ise eski İstanbul kültürü kalmadı ama İstanbul sihirli bir şehir, inşallah yakın gelecekte yine kendisini toparlar." dedi.

Bir dinleyicinin sorusu üzerine, tarihin bazen yalan yazıldığını belirten Ortaylı, 1204 yılında haçlılar tarafından ele geçirilen Bizans İmparatorluğu'nun başkentinin büyük ölçüde tahrip edildiğini, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in başında olduğu osmanlı ordusunun İstanbul şehrine girdiğinde ise şehre hiç bir şekilde zarar verilmediğini söyledi. 

Ortaylı, Londra, Paris gibi şehirlerin İstanbul yada eski imparatorlukların merkezleri gibi mütala edilmesinin, birlikte ele alınmasının mümkün olmadığını ifade ederek, bu şehirlere sadece turistik ve estetik olarak bakılabileceğini, asla İstanbul gibi tarihi bir şehirlerle mukayese edilemeyeceğini ifade etti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaklaşık iki saat süren konferansın sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Sinan Karamurat / Köln

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı