15 Temmuz'un Avrupalı şehidi beyaz perdeye aktarıldı

15 Temmuz gecesi Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbeciler tarafından şehit edilen Almanya Nürnberg de yaşayan Serhat Önder’in hayatı, “Korkma Oğlum” isimle belgeselleştirildi.

15 Temmuz'un Avrupalı şehidi beyaz perdeye aktarıldı
Belgesel Pek çok ülkede Konsolosluk Büyükelçilik, salon ve şehir festivallerinde izleyicilerle birlikte olucak. Türk Kızılayının sponsorluğunda yapılan belgesele şehid Serhat'ın yaşadığı TC. Nürnberg Konsolosluğu desdek veriyor.

NÜRNBERGTEN ŞEHADETE UZANAN BİR HAYAT 

Serhat Önder 1975 yılında Kezban ve İsmet Önder çiftinin ilk çocuğu olarak Almanya’nın Nürnberg şehrinde dünyaya geldi. Eşi Canan ile birlikte 2000 yılında ilk evlatları Hilal Elif’i, 2004 yılında ise Aytuğ Nurettin’i kucaklarına aldılar. Çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Nürnberg’de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendi, hayatı boyunca hayır çalışmalarının içinde yer aldı. 2014 yılında ise “çocuklarının kaybolmaması için” Türkiye’ye kesin dönüş yaptı ve Türkiye Kızılay Derneği bölge sorumlusu olarak çalışmaya başladı.

Serhat Önder 15 Temmuz akşamı darbe girişimini haber alır almaz eşi ve çocuklarını da yanına alıp Genelkurmay Başkanlığı’na akın eden binlerce kişinin arasındaydı. Yoğun hava bombardımanı esnasında arabadaki eşine ve çocuklarına “Beni burada bekleyin.” diyerek Genelkurmay Başkanlığının önündeki kalabalığa karıştı. Jetlerin alçak uçuşundan korkan oğluna söylediği son söz ise “Korkma oğlum” olmuştu. Darbe girişiminin sabahında eve geri dönmedi. Ailesinin uzun aramaları sonucunda hastanede bulunan Serhat Önder’in göğsünde 16 tane şarapnel parçası vardı. 

“Korkma Oğlum” Belgeseli

Çekimleri Ankara, Çankırı, Nürnberg ve Suriye İdlip Mülteci Kampı’nda geçen “Korkma Oğlum” belgeselinde annesi, babası, kardeşi, eşi ve Kızılay Genel Başkanı’nın  tanıklıklarıyla hem Serhat Önder’in Nürnberg’ten Ankara’ya uzanan hayatı, hem de darbe gecesinde yaşananlar etkileyici bir teknikle ortaya konuluyor. 
Filmin yönetmenliğini üstlenen Ekrem Aydın, kendisinin de Serhat gibi gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğup büyüdüğünü ve anavatana dönüş yaptığını söylüyor: “Onun Almanya’da hangi şartlarda büyüdüğünü, Türkiye’ye olan özlemini, onu geri dönmeye iten nedenleri çok iyi anlayabiliyorum. Belgeselde de Serhat Önder’in şehitliğe uzanan yürüyüşünü bu hassasiyetle aktarabilmeye çalıştık.”

Hazırlıkları 6 ay süren belgeselde arşiv görüntülerinin ve somut canlandırmaların yer aldığı alışılmış belgesel dilinden ziyade yeni teknikler kullanılmış. Ekrem Aydın bu dille, bir şehit ailesinin o gece neler hissettiklerine ve 15 Temmuz gecesine farklı bir pencereden bakmaya çalıştıklarını ifade ediyor.
“Korkma Oğlum” belgeselinin ilk gösterimi 14 Temmuz 2017 tarihinde Türk Kızılayı tarafından organize edilen gala ile Ankara Devlet Konukevi’nde gerçekleştirildi. Filmin Almanya galasının ise ağustos ayı içerisinde Serhat Önder’in doğduğu ve hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Nürnberg şehrinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Belgesel televizyon ekranlarına taşınmadan önce festivallere katılıp, 15 Temmuz’a uluslararası arenanın bakışında bir perspektif farkı oluşturmayı hedefliyor.

iskender GÜNGÖR / KÖLN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
Almanya’da camiye taşlı saldırı
Almanya’da camiye taşlı saldırı