Köln'deki aşure sofrasında buluştular

Muharrem ayı vesilesiyle Türkiye cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, düzenlediği aşure sofrası etkinliğinde dini cemaat temsilcilerinin yanı sıra, siyaset ve iş dünyasından temsilcileri bir araya getirdi.

Köln'deki aşure sofrasında buluştular

Etkinliğe Kerbela şehitleri anısına Kuran-ı Kerim ve ilahi okunarak başlandı. Daha sonra davetlilere aşure yemeği ikram edildi.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Engin burada yaptığı konuşmada günün önemi üzerine birlik ve beraberlik dolu mesajlar verdi:

Engin konuşmasında şunları söyledi:

“Muharrem ayının 10. gününde ehlibeytin büyük şahadeti her şeyden önce hepimiz için ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu acının boşuna yaşanmadığını, zalime karşı mücadelede dimdik ayakta kalan bu ideallerin sonunda ölüm olduğunu bile bile belli yolu yürüme, esas itibariyle  bu şehadeti ölümsüz kıldı. Bu sadece belli bir kesimin değil tüm İslam aleminin, Anadolu'nun ortak bir değeri haline geldi. Son dönemlerde ortak değerlere ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu hissediyoruz."


Engin ayrıca Türkiye Almanya ilişkilerine de değinerek şunları kaydetti: 

"Almanya’da biliyorsunuz son dönemde maalesef gittikçe artan sağ rüzgara, ki ben buna cinnet hali diyorum, bu yönde bir kayma var. İnsanımız sokakta okulda akılalmaz bir şekilde marjinalleşiyor, dışlanma aşağılanma durumlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunlarla ancak örgütlü bir şekilde kendi ortak değerlimizle farkındalıkla  mücadele etmemiz gerekiyor.”

Etkinliğe DİTİB, İGMG, İslam Kültür Merkezleri, ATİB, Alevi dernekleri, Katolik, Ortadoks Kiliseleri, sanat iş ve siyaset dünyası temsilcileri iştirak etti.


İskender GÜNGÖR / KÖLN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli