Eğitim bilimleri uzmanı profesörden örnek çalışma

Almanya’da başarılı çalışmalarıyla tanınan eğitim bilimleri uzmanı Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning, bir örnek çalışmanın daha altına imza attı.

Eğitim bilimleri uzmanı profesörden örnek çalışma

Köln’de, 1996 yılından bu yana göçmenlere ve mültecilere yönelik hizmet sunan Müslüman Kadınlar Danışma ve Eğitim Merkezi’nde (BFmF e.V.) 2009 yılının sonunda başlattığı doktora öğrencisi destekleme çalışmasını başarılı bir şekilde tamamladı. Yaklaşık 7 yıl süren çalışmanın sonunda dört kadın “Dr. phil.” unvanı almaya hak kazandı.

BFmF merkezinde düzenlenen törene katılan Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning, yaptığı konuşmada doktora destekleme çalışmasının nasıl başladığını, geçen süre içinde neler yaşadıklarını anlattı. Doktora sürecini anlatan Prof. Boos-Nünning, 2016 yılına ait istatistikler hakkında bilgi verdi.

Yüksek okulu bitirdikten sonra meslek hayatına atılan dört kadının uzun yıllardan sonra, müslüman kadınlar ve çocuklar hakkında verilere dayanan bilgiye sahip olmak için bilimsel araştırmaya başlamaları, hiç de kolay değildi. Çünkü bilimsel araştırma, her şeyden önce dayanma gücü, çok fazla zaman ayırma isteği, bilimsel çalışma yapabilme yeteneği gerektiriyordu” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning, 2016’da yüksek okuldan 491 bin 678 kişinin mezun olduğunu, fakat aynı yıl 29 bin 303 kişinin, yani yüksek okul mezunlarının sadece yüzde 5.96’sının doktora yaptığını ve kadınların oranının erkeklerden daha düşük olduğunu belirtti.

 

Doktora çalışması yapan dört kadın ve konuları

 

Ingrid Agnes Majid: İlkokul Sonunda Türk Kökenli Çocukların Dil Yetkinlikleri (Sprachliche Kompetenzen von Kindern mit türkischer Herkunftssprache am Ende der Grundschulzeit)

 

Ayşe Uygun-Altunbaş: Müslüman Ailelerde Dini Sosyalizasyon ve Din Eğitimi - Ebeveyn Perspektifinden Müslüman Ailelerde Din Eğitimi ve Dini Sosyalizasyonu Hakkında Ampirik Bir Araştırma (Religiöse Sozialisation und religiöse Erziehung in muslimischen Familien – Eine empirische Untersuchung zur religiösen Erziehung und Sozialisation in muslimischen Familien aus der Perspektive von Eltern)

 

Aylin Yanık-Şenay: Müslüman Göçmen Kuruluşlarında Aile Danışmanlığı - Müslüman Göçmen Ailelerinin Danışmanlık İhtiyaçları ve Beklentileri ve Hedef Kitleye Özgü Bir Anlayışın Geliştirilmesi Hakkında Bir Araştırma (Familienberatung in muslimischen Migrationsorganisationen - Eine Untersuchung zu Beratungsbedürfnissen und -vorstellungen muslimischer Migrationsfamilien und die Entwicklung einer zielgruppenspezifischen Konzeption)

 

Erika Theißen: Eğitim Başarısızlıklarından Eğitim Başarılarına – Türk Kökenli Göçmen Müslüman Kadın ve Kızların Eğitim Kariyerleri Hakkında Ampirik Bir Araştırma (Von Bildungsversagerinnen zu Bildungserfolgreichen - Eine empirische Studie zu Bildungskarrieren von muslimischen Mädchen und Frauen mit türkischem Migrationshintergrund)

 

Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning’a yaklaşık yedi yıllık çalışmalarından dolayı teşekkür eden BFmF müdiresi Dr. Erika Theißen, eğitim ve öğretimin yaşı olmadığını ve ömür boyu devam ettiğini vurguladı. Doktora törenini katılımcılara bunu göstermek ve onları motife etmek için düzenlediklerini dile getiren Dr. Erika Theißen, çalışmalarının özünü eğitimin oluşturduğunu ifade etti.

Törenin sonunda Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning’a özverili çalışmalarından ve verdiği destekten dolayı teşekkür edilerek ödül verildi.

 

Ali KILIÇARSLAN / KÖLN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köln DİTİB Merkez Camii’nde ikinci aşı kampanyası
Köln DİTİB Merkez Camii’nde ikinci aşı kampanyası
Şenol İşçi son yolculuğuna uğurlandı
Şenol İşçi son yolculuğuna uğurlandı