DİTİB Merkez Camii'de iç tezyinat anlatıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından, 15 Ocak 2018 tarihinde geniş katılımla açılışı yapılan “Hüsn-i Hat Sergisi” münasebetiyle Perşembe günü de “Çay Akşamı” programı çerçevesinde caminin iç tezyinatını yapan Nakkaş Semih İrteş sanatseverlerle bir araya geldi.

DİTİB Merkez Camii'de iç tezyinat anlatıldı

Köln DİTİB Merkez Camii’nin özel konsepti ve iç tezyinatı  tanıtım  amaçlı düzenlenen “Akşam Çayı” programı iki bölümden oluştu. Programın ilk bölümünde ünlü ve dünyaca tanınmış Hattat Hüseyin Kutlu’nun eserlerinin sergilendiği ve tanıtımının yapıldığı “Hüsn-i Hat Sergisi” gezildi.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu “Çay Akşamı” programında, güzel bir akşamda güzel bir faaliyetle katılımcılarla birlikte olmanın ve din ile sanat arasında bir köprünün kurulduğu çay akşamı programından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aşıkoğlu şöyle devam etti: „Avrupa‘da örnek ve kendisine has özellikliği olan bir camimizin iç tezyinatı geçtiğimiz bahar ayında tamamlanarak ibadete başlanıldı. Müslümanlar için cami barışın, teslimiyetin, ibadetin, duanın ve bilinçlenmenin yeridir. Bu külliye sadece ibadethaneden ibaret değildir. Burada eğitim merkezleri, etkinlik salonları, araştırma merkezleri ve iletişim odaları gibi insanlığa fayda sağlayacak bir çok birimle hizmet verilmektedir. Cami değişik insanları biraraya getirip buluşturan dini, ancak aynı zamanda da sosyal bir yerdir. Bu mekanlar herkes için açık ve hayat dolu ve hayat veren mekanlardır.“

DİTİB Merkez Caminin iç tezyinatını yapan Nakkaş Semih İrteş’e teşekkür eden Aşıkoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: „ İbadethanemizin eşi benzeri olmayan ve güzide bir yer olmasında katkı sağlayan, güzel bir dış görünüşe güzel bir iç mimari ile ibadethaneyi mükemmel ve eşsiz bir eser meydana getiren Nakkaş Semih İrteş’e ve ekibine teşekkür ediyorum.“

Programın ikinci bölümünde caminin özel konseptini ve sanatsal özelliklerini tanıtmak amacıyla Merkez Camii’ne geçildi. Köln DİTİB Merkez Camii‘nin tezyinat çalışmaları hakkında bilgi veren caminin nakkaşı Semih İrteş, „Özgün mimariye özgün bir iç tezyinat tasarımı ile cevap verdik“ dedi.

Mimar Böhm ilk defa bir cami projesi çizdiğini, özgün bir proje olduğunu ifade eden İrteş, „Kendisinin heyecan verici çalışmasına aynı derecede biz de heyecan verici bir çalışma yaptık. Bu konuda Mimar Böhm’ü tebrik ediyorum" diye konuştu.

Caminin merkezi kubbe altında mimari bir bütünlük sağladıklarını aktaran İrteş, şöyle devam etti: „Biz de caminin mimarisiyle aynı felsefe ve tezyinat ile bu bütünlüğünü sağlamamız gerekiyordu. Bu yönde de tezyini motif ve hat çalışmalarımızı Hattat Hüseyin Kutlu ile birlikte yaptık. Selçuklu ve Osmanlı tezini sanatını arasındaki devamlılığı da kullanmak istiyorduk. Bu çağdaş yoruma uygun bir şekilde maziden örnek alarak tasarımları gerçekleştirdik.“

İrteş, özgün mimariye yeni üslup kazandırma açısından uzun süre çalıştıklarını belirterek, „Türkiye'de ve yurtdışında birçok cami tezyinatı yaptım. Ancak bunlar klasik yapı mimarileriydi. Bir kısmı çağdaş mimari tarzında yapılmıştı. Ancak bu mekan için şunu söyleyebilirim bugüne kadar yapılmış olan benim için en heyecan verici, en çağdaş yorumdu. Bu düşünce doğrultusunda uzun bir zaman yeni iç teyzinat projeleriyle uğraştık. Mimar alan olarak nasıl bir bütünü sağlandı ise, bizde tezyinatla bu bütünlüğü sağladık. Tezyini yaparken bizim başlangıç noktamız mimarın vermiş olduğu biçimlerle kabuklar içindeki düzeni kurmaktı.Bu düzeni kurarken de dikkat ettiğimiz husus mimari çizgilere uygun olarak tasarımlar yapmaktı, biz de bunu yaptık. Bu tarz mimari mekanlar içerisinde ayetlerin yer seçimine de dikkat ettik“ değerlendirmesini yaptı.

İç dekorasyon hakkında bilgi veren İrteş konuşmasını şöyle sürdürdü. „Cami kültüründe vazgeçilmez mekanlar olan imar için vazgeçilmez mekanları mihrap, minber, kürsüyü özel tasarladık. Mimariden ilham alınarak yapılan çalışmalar özellikle minberin mimari kabuk sistemine uygun bir çalışma yaptık. Tüm desenleri ve yazıları alçı olarak kabartma tekniğiyle İstanbul'da atölyede hazırlayarak yerinde monte ettik. Caminin en önemli alanı bence kubbedeki hilal içimdeki Ayet'el Kürsi yazısı. İslam sanatında ve İslam kültüründe çok önemli bir yer teşkil eder. Hilal'in dışında kubbe alanında Allah'ın güzel isimleri Esma'ül Hüsna'ları yerleştirdik. Mihrap cephesinde Lafzatullah ile İsm-i Nebi yani Allah (celle celalühü) ve Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem), arka büyük alanlarda da Peygamber Efendimizden sonra gelen halifelerin sağ ve sol alanlarda da İslam öncesi Allah'ın peygamberlerine kitap gelmiş peygamberlerin isimlerini yerleştirdik. Cami İslam medeniyetinde sadece ibadethane değil doğumdan ölüme kadar bütün hayatın geçtiği bir mekan olarak gördüğümüz için herşeyi ince ayrıntısına kadar özen ve önemle tasarladık“

Sözlerini teşekkür ederek tamamlayan İrteş, „sizlerden gelen güzel tepkilerden dolayı çok mutluyum. Bu çalışmayı yaparken yaklaşık 50 kişilik ekiple gerçekleştirdik. Huzurlarınızda proje ekibime, sanatkarlara, cami mimarına, koordinasyonu sağlayanlara ve özellikle DİTİB yöneticilerine teşekkür ediyorum“ dedi.

Konuşmaların ardından „Çay Akşamı“ programı sohbetlerle devam etti.

 

Ercüment Aydın / Köln

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli