Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman dini cemaat temsilcileriyle görüştü

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in daveti üzerine altı Müslüman dini cemaat temsilcisi ile birlikte bir görüşmeye katıldı.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman dini cemaat temsilcileriyle görüştü

Müslüman temsilciler ile belirli aralıklarda sürekli bilgi alış verişinde bulunmak amacıyla bu gibi görüşmeleri yapmak istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Steinmeier, bir günde bütün sorunların tabiki çözülemeyeceğini ancak toplumdaki ses tonunun gittikçe sertleştiğinden endişe duyduğunu ve hangi konularda ihtiyaçların bulunduğunu öğrenmek istediğini dile getirdi.

Davet için teşekkürlerini dile getirerek konuşmasına başlayan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, „Öncelikle Müslüman dini cemaat temsilcilerini davet etmenizden ve bizim düşüncelerimizi doğrudan sunmamıza imkan vermenizden dolayı teşekkür ederim. Camilerimizin endişelerini ve son bir hafta içinde altı cami saldırısı yapılması bildirmek bizim için önem arz etmektedir. Müslüman dini cemaatlerin demokratik toplum yapımızın bir parçası olduğunu ve siyasi tartışmalardan uzak tutulması gerektiğini vurgulamanız ve Müslümanlara yönelik İslamofobik ve dışlayıcı tutumlara karşı mesajlarınız toplumun rahatlaması açısından önemli olacaktır” dedi.

Daha sonra İslam’ın Almanya’nın parçası ve Almanya’daki Müslümanlar hakkında görüşler dile getirilmiştir. Prof. Dr. Aşıkoğlu bu bağlamda: „60’lı yıllarda gelen ilk  ve ikinci nesil kendi kültür ve dini geleneklerini korudular. Ancak, üçüncü ve dördüncü nesil yeterli dini eğitim almazsa manevi boşlukta kalmakta, selefi veya radikal akımlara kapılmaktadırlar. Bu hem toplum için hem de Müslüman aileler için istenmeyen bir durumdur. Toplumda görülen İslamofobik tutumlar ve dışlamalar özellikle gençleri radikalizme itebilir. Bu nedenle İslam’ın din olarak kabulü ve doğru bilgilerin doğru yöntemlerle öğretilmesi önemlidir. Çünkü din ve inanç birey için önemli ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç doğru bilgiyle doyurulmazsa yozlaşır. Tehlikeli hal alır”  şeklinde görüşlerini belirtmiştir.

Genel Başkan Aşıkoğlu ayrıca: „Bu nedenle camide ve okulda doğru dini bilgi öğretimini önemsiyoruz. Ancak okullarda iyi yetişmiş öğretmenlerce İslam din dersi verilmesi çabasının eyaletlerde engellerle karşılaşması ve İslam din derslerinin bazı eyaletlerde okullarda yer almaması bizi yormaktadır. Oysa gençlerin okulda doğru bilgiye dayalı iyi eğitim alması gerekmektedir. 2006 yılından bu yana Uluslararası İlahiyat programı (UİP) çerçevesinde din görevlisi yetiştirilmektedir. Alman vatandaşı ve burada yetişmiş Almancası mükemmel gençlere teoloji eğitimi verdirip onların Almanya’da camilerde hizmet etmesi için çalışılmaktadır. Şu anda DİTİB camilerinde 50 civarında bu şekilde görev yapan Alman vatandaşı din görevlisi mevcuttur” diye konuşmuştur.

Dini cemaatlerin  siyasi çalkantılara kurban edilmemesi  gerektiğini  belirten AŞIKOĞLU,  ayrıca Türk ve Alman  Üniversitelerinin  İlahiyat eğitimi konusunda  akademik iş birliği  yapılabileceğine de vurgu yapmıştır.

DİTİB’in köken ülkelerin ilahiyat geleneğini Almanya’daki İslam ilahiyatının kuruluşunda değerlendirmesi de gündeme gelen diğer bir husus olmuştur. Bu bağlamda KRM dönem sözcüsü Dr. Zekeriya Altuğ: „’Alman İslamı’ talebi ve böylece 1400 yıllık İslam geleneğinin gözardı edilmesi sadece radikal çevrelere fayda sağlayacaktır. Bu, Müslüman tabanda güven ortamı bulamayacak bir taleptir. İşbirliği anayasamızın temelleri üzerinde ve aynı hizada olmalıdır”, diye konuştu.

Görüşmede; Müslüman dini cemaat temsilcileri de Müslüman halkın sorunlarını dile getirmiş ve aktüel olumsuz siyasi tartışmalar çerçevesindeki mevcut olan tehlikeleri aktarmışlardır. Müslüman dini cemaat temsilcileri tekrar alevlenen İslam düşmanlığı ve yüksek artış gösteren cami saldırılarınını kaygılandırıcı olduğunu bildirmişlerdir. Katılımcılar Cumhurbaşkanı Steienmeier ile görüşmelerinde Müslümanların toplumun bir parçası olarak tanınmalarının onları kendilerini toplumun bir parçası olarak hissetmelerine ve öyle hareket etmelerine vesile olacağını söylemişlerdir.

Federal Cumhurbaşkanı çeşitli görüşlere ve diğer görüşmelere açık olduğunu göstermiştir.

Görüşmeye, Almanya İslam Konseyi, İslam Kültür Merkezleri Birliği, Almanya Müslüman Merkez Konseyi,  Almanya Bosnalılar İslam Birliği, Almanya Faslılar Merkez Konseyi katılmıştır.

 

Ercüment Aydın / Köln

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı