2018 Yılının ilk istişare toplantısı DİTİB Merkez'de yapıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) teşkilatı 2018 yılının ilk istişare toplantısını gerçekleştirdi.

2018 Yılının ilk istişare toplantısı DİTİB Merkez'de yapıldı

10 Şubat 2018 tarihinde Köln DİTİB Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya DİTİB Yönetim Kurulu Üyeleri, birim müdürleri, eyalet birlikleri başkanları, federal kadın kolu ve bölge merkez görevlileri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantının açılış konuşmasını DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu yaptı.

DİTİB’in vizyonu, misyonu ve eyalet birliklerinin yeni dönem hizmetleri hakkında konuşan Aşıkoğlu; “İslami bir dini cemaat olan DİTİB’in, sahih dini bilgi ile Müslümanların dini ve manevi ihtiyaçlarını karşılayan, güvenilen, referans alınan, hizmetleriyle toplumsal barışa katkı sağlayan, camileri toplum hayatının önemli merkezlerinden biri haline getiren, etkin ve saygın bir kurum olduğuna” vurgu yaptı.

DİTİB’in barış ve hoşgörünün gelişmesine katkı sunan bir kurum olduğuna dikkat çeken Aşıkoğlu; “DİTİB, Müslümanlara yönelik din hizmetlerini, sağlam ve sahih teolojik bilgiyi baz alarak yürütmek, bu bağlamda, İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak konularında doğru ve güncel bilgiyle Müslümanları aydınlatmaya çalışmaktadır. Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılayacak din görevlileri yetişmesine katkı sağlamak, camilerin dini ve sosyal fonksiyonlarını geliştirmek, bağlı cemiyetlerle birlikte dini, sosyal ve kültürel etkinlikler yaparak manevi değerleri canlı tutmak, Müslümanların farklı din ve kültürlerle birlikte yaşama tecrübesinden de yararlanarak toplumsal bütünlüğe, barış ve hoşgörünün gelişmesine katkıda bulunmak, DİTİB’in en ulvi misyonudur” dedi.

DİTİB’in, radikalizmden, siyasi ve ideolojik yapılanmadan uzak ehl-i sünnet İslam anlayışını savunduğunu belirten Aşıkoğlu; Bağlı cemiyetler ve eyalet birlikleri ile faaliyetlerini yasalar ve tüzükler çerçevesinde şeffaf bir şekilde yürüten, güçlü, sivil ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendini geliştiren, demokratik bir yapıya sahip saygın bir kurumdur” ifadelerini kullandı.

Aşıkoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “DİTİB, içinde yaşadıkları toplumun kültürel hassasiyetini önemseyen, sosyal barışa ve birlikte yaşama kültürüne her türlü katkıyı sağlayan, tüm üye cemiyetleriyle birlikte her yaştan insanın eğitime destek olan, camide verilen din eğitimi yanında okulda da din dersinin verilmesini önemseyen bir kurumdur. Aileye, yaşlılara, kimsesizlere, muhtaçlara ve engellilere yönelik sosyal hizmetleri teşvik eden, kadınlara, gençlere önem veren ve teşkilatlanmalarını destekleyen bir müessesedir.”

Toplantıda, eyaletlerdeki son gelişmeler, 2018 Yılı eyalet birliklerinin faaliyetleri ve çalışmaların planlanması, Ramazan iftar programları gibi konular üzerinde bilgi arışverişinde bulunuldu.

Toplantı sonunda yapılan değerlendirmede; eyalet birlikleri ile gençlik, kadın ve veli kollarıyla aynı anlayış, hedef, hareket ve strateji birliği içerisinde faaliyetlere devam edileceği vurgulandı. Bu yıl genel kurul yapacak eyalet birliklerinin seçim takvimi ve DİTİB‘in hizmet ilkeleri üzerinde duruldu.

 

Ercüment Aydın / Köln

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli