DİTİB‘de "Dini Danışma Kurulu" toplandı

DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili Dilek: "Fetva vermenin dini açıdan çok büyük bir sorumluluğu var. İslami ölçüler, usuller ve kriterler dikkate alınarak fetva verilmelidir"

DİTİB‘de

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Dini Danışma Kurulu üyeleri, Almanya'nın Köln kentinde bir araya gelerek "Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı" gerçekleştirdi.

DİTİB Genel Merkezi'nde birliğin bölge dini danışma kurulu başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkan Vekili Ahmet Dilek, bu tür toplantılar neticesinde çıkacak sonuçların toplum için hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

İnsanların dini ve sosyal hayatta karşılaştıkları konulara ilişkin Cenab-ı Hakk’ın Kur’an-ı Kerim’de emrettiklerini insanlara aktardıklarını vurgulayan Dilek, şöyle konuştu:

"Fetva vermenin dini açıdan çok büyük bir sorumluluğu var. İslami ölçüler, usuller ve kriterler dikkate alınarak fetva verilmelidir. Onun için insanların dini ve sosyal hayata ilişkin sorularını çözmek için müesseseler kurulmuştur. Bu ihtiyaca binaen DİTİB kendi bünyesinde eyalet birliklerine eş zamanlı olarak dini danışma kurulları oluşturmuştur. Kurullarımız insanlarla birebir ilişki içerisinde olduğu için önemli bir misyon içeriyor."

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ise, DİTİB'in dini konularda araştırma ve inceleme yaptığını, ihtiyaç duyduğu konularda ise inceleme ve araştırma grupları oluşturduğunu dile getirdi.

Aşıkoğlu, "Birliğimiz bu hususlarda uzman kişi ve kuruluşlardan destek almakta, çalıştaylar, konferanslar, paneller ve irşat programları düzenlemekte ve bu yönde hizmetler sunmaktadır. İstişare toplantılarımız da bu çalışmalar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır." dedi.

Fetvanın kişiden kişiye, ülkeden yöreye değiştiği, hüküm olmadığı ve mutlaka değişmeyen yönlerinin olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları Dr. Mustafa Bülent Dadaş ve Üzeyir Öztürk "Fetvada dikkat edilmesi gereken hususlar" ve "Takvim birliğinin sağlanması" konularında sunum yaptılar.

Sunumların ardından kurul üyeleri arasında güncel dini meseleler ve karşılaşılan problemler konularında müzakere yapıldı.

 

Ercüment Aydın / Köln

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli