Türk hırdavat sektörü gelecekten ümitli

Almanya'nın Köln kentinde bugün sona eren Uluslararası Hırdavat Fuarı'na Türkiye'den katılan firma temsilcileri, son yıllarda kalite ve markalaşmaya daha fazla önem vererek el aletleri konusunda dünyada pazar paylarını arttırdıklarını belirttiler.

Türk hırdavat sektörü gelecekten ümitli

Köln fuar merkezinde 55 ülkeden 2 bin 670 firmanın katıldığı ve Türkiye'nin 52 firmayla temsil edildiği fuara katılan Türk iş adamları, gelecekten ümitli olduklarını dile getirdiler.

Retta Profesyonel El Aletleri Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Taştan, ülke olarak bu sektörde dünya ihracatının sadece yüzde birini yaptıklarını, katma değeri yüksek ve daha kaliteli ürünler üretip markalaşarak dünya pazarında daha iyi bir yer edinebileceklerini söyledi.

Firma olarak başka firmalara fason üretim yapmadıklarını ve kendi markalarıyla yaklaşık 35 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Taştan, bu sayıyı arttırmak istediklerini ifade etti.

Taştan, "İhracatçı olarak bizim asıl yapmamız gereken, aynı ürünü neden bir Alman firması 5 katı fiyata satabiliyor, bunu göz önünde bulundurmalıyız, bunun sebebi ise katma değerli ürün üretmek. Ürünleri daha katma değerli şekilde satmamız gerekiyor. Biz gelecekten ümitliyiz, bunun nedeni ise her geçen yıl ihracat artışı ve kalite ile markalılaşmaya verdiğimiz önem." dedi.

- "Türk mallarına karşı algı iyi"

Yakar Kardeşler Makina Otomotiv Sanayi Genel Müdürü Erhan Yakar, 1963 yılında kurulan firmalarının 1974 yılından beri inşaat sektörü için üretim yaptığını, üretimlerinin yüzde 10-15'ini ihraç ettiklerini ve oranı arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yakar, bu fuarlara katılırken devlet teşviki aldıklarını ve uluslararası fuarlara milli katılımın çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ülkemizin dünya hırdavat sektöründe kat etmesi gereken çok yol var. Bu tür fuarlarla bu ilerlemeyi destekleyeceğiz. Özellikle üretimde kaliteyi yukarıya çekmeliyiz. Türk firmaları özellikle son yıllarda kalitelerini önemli ölçüde arttırdılar. Gelecekten ümitliyiz ve pazarda da Türk mallarına karşı algı iyi."

- "45 ülkeye ihracat yapıyoruz"

Ceta Form Profesyonel El Aletleri Genel Müdür Yardımcısı Kaan Tayman, bu fuara 18 yıldır katıldıklarını ve bu fuarlarla yeni ürünlerini tanıtıp, yeni anlaşmalara imza atmak istediklerini vurguladı.

Üretimlerinin yaklaşık yüzde 40'ını çoğunluğu Avrupa ülkesi olmak üzere 45 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Tayman, şunları söyledi:

"Türkiye'de bu işi hakkıyla ve iyi niyetle yapmaya çalışan üreticilerimiz mevcut. Ancak bizim sektörümüzle ilgili yurtdışındaki sorunumuz, Türkiye yurtdışındaki el aletleri alıcıları tarafından bir adres olarak bilinmiyor. Üretici sayısı ve kalitenin artmasıyla, bu tür fuarlarda tutundurma faaliyetlerinin artması ile Türkiye bu sektörde adres olarak kabul edilir. O zaman bizim iş potansiyelimizin daha fazla artacağına inanıyorum."

144 bin metrekare alana kurulan ve sektördeki son yeniliklerin sergilendiği fuar bugün sona erdi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’den Pakistan’daki 1500 öğrencili kız kolejine eğitim desteği
DİTİB’den Pakistan’daki 1500 öğrencili kız kolejine eğitim desteği
Almanya'daki Türklerden çifte vatandaşlık talebi
Almanya'daki Türklerden çifte vatandaşlık talebi