Savaşların kaybedeni her zaman kadınlardır

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, günümüzde devam eden savaşlar ve iç çatışmalar nedeniyle hemen her gün yüzlerce kadının hayatını kaybettiği ve binlercesinin işkencelere maruz kaldığını hatırlatarak, "Savaşların kaybedeni her zaman kadınlardır." dedi.

Savaşların kaybedeni her zaman kadınlardır

Almanya'nın Köln kentindeki IGMG Genel Merkezi'nde "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle gazetecilere açıklamada bulunan Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’de 7 yılı aşkın süredir devam eden savaş başta olmak üzere farklı coğrafyalarda süregelen çatışmalar milyonlarca kadının hayatına mal oldu. Myanmar’da yakılan köylerin ve bu köylerden canlarını kurtarabilmek için kaçan binlerce kadın ve çocuğun görüntüleri hafızlarımıza kazınalı henüz birkaç ay oldu. Uluslararası hukuka göre kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutuklamalar birer savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliği taşımasına rağmen kadınlar ve çocuklar çatışmaların en çok zarar gören unsurları oluyor. Savaş nedeniyle çocuklarını, eşlerini, ebeveynlerini kaybeden binlerce kadın acısıyla bir ömür yaşamaya mahkum olurken bu kaos ortamından bizzat kendileri de azami derecede etkileniyorlar."

Savaştan kaçışın da çoğu zaman bir çözüm olmadığını vurgulayan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Çocuklarını, ailelerini kurtarabilmek adına canı pahasına yollara düşüp, sınırları, askerleri, polisleri aşarak yurtlarını terk etmek zorunda bırakılıyor kadınlar. Kimileri bu göç yolunda en sevdiklerini kaybediyor, kimi de insanlığa dair umutlarını. Vardıkları ülkelerde bir barınağa, bir güler yüze, bir kap yemeğe kavuşanlar ‘şanslı’ addediliyor, peki ya diğerleri! Bunca zorluğu aşıp bir sığınağa kavuştuk diyen insanların kimilerinin barınaklarına saldırılıyor, kimi ucuz iş gücü olarak görülerek sömürülüyor. Pek çok yerde ‘istenmeyen misafir’ muamelesi ile hor görülüyor. Kısacası savaşların kaybedeni her zaman kadın ve çocuklar oluyor."

- "Herkes sorumluluklarını hatırlamalı"

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün herkese kadınlara karşı olan sorumluluklarını hatırlatması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, siyasilerin olup bitene seyirci kalmak yerine ellerini taşın altına koyması gerektiğini, kadınlara yardım etme konusunda ise ortaya ciddi bir emek konulması gerektiğini söyledi.

Yazıcı, "Unutulmamalıdır ki, farklı gerekçelerle kadınları göz ardı eden, onları önemsemeyen, öteleyen, temel haklarını göz ardı eden toplumlar dünyanın neresinde olursa olsun geri kalmışlığa mahkumdurlar. Toplumlar kadına değer verdiği oranda büyür, gelişir ve güçlenir. Zira kadına verilen değer, yapılan yatırım yarınların mimarı olacak olan çocuklara verilen değerle eş anlamlıdır." dedi.

Yazıcı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bizler teşkilat olarak bu bilinçle her bir bölge ve şubemizde teşkilatlanarak kadınlarımıza hizmet ediyor, kişisel ve toplumsal gelişimleri noktasında onları teşvik ediyoruz. Bugün hizmetlerimizden istifade eden kadın rakamı yüzbinlerle ifade ediliyor. Toplumdaki tüm kadınlara yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken, kadına karşı şiddetin, savaşların son bulmasını diliyorum."

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli