DİTİB’de bayan din görevlileri bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı bayan din görevlileri ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

DİTİB’de bayan din görevlileri bir araya geldi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle DİTİB Federal Kadın Kolu tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Martı, programının ikinci gününde Almanya’da görev yapan bayan din görevlileri ile üniversiteli gençlere hitap etti.

DİTİB Genel Merkez’de düzenlenen toplantıya DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek ile Düsseldorf Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar iştirak etti.

Toplantı Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. İnsana yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunu ifade eden Aşıkoğlu, iki gündür çok güzel bir atmosfer yaşıyoruz. Federal Kadınlar Kolu ile coşkulu programların ardından bugün burada bayan din görevlileri ve üniversiteli gençlerle bir araya geldik. Kendilerine teşekkür ediyoruz”dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı “Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın” konulu sunumunda, “İnsanların sorumlulukta eşit oldukları gibi, doğuştan getirdikleri temel haklar bakımından da eşittirler. Hem kadın hem de erkeklerin, din, can, akıl, ırz, mal gibi dokunulmazlıklara sahiptir” dedi.

Erkek ve kadının, “kul olma” paydasında buluştuklarını söyleyen Martı konuşmasını Kur’an-ı Kerim’den ayetler vererek sürdürdü: “Allah’ın kulları, O’nun karşısında ödül ve cezada da eşittirler. ‘izden erkek olsun kadın olsun, hiçbir çalışanın amelini karşılıksız bırakmayacağım. Aynı iyiliği yapan, aynı sevabı kazanır. Aynı hatayı işleyen, aynı cezayı hak eder. Hırsız erkek ve hırsız kadının, zina eden kadın ve zina eden erkeğin cezası Kur’an’a göre eşittir. Yine Kur’an-ı Kerim’de ‘Mümin olarak, erkek veya kadın, her kim salih ameller işlerse, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.’ ifade ediliyor. Allah’ın, erkek ve kadın kullarından iffet ve namus konusunda beklentisi de eşittir. O halde, insanlık değerinde, sorumluluk sahibi olmada, temel hak ve dokunulmazlıklarda, mükâfat ve cezada, iffetli bir hayat yaşamada eşitlik olması, kadın ve erkeğin bir adalet üzerine yaratıldığını gösterir.

Kur’an’ın bizi adalete, insafa, hakkaniyete, dengeye davet ettiğine vurgu yapan Martı konuşmasını: “Adaletin korunması gereken en önemli yaşam alanlarından birisi de ailedir. Allah Teâlâ adildir. Hem dünya hayatında hem de ahirette insanlar arasında adaletle hükmeder. Bizden de hayatın her anında herkese karşı adil olmamızı ister. Her türlü olumsuz koşulda bile adaletten kıl kadar ayrılmamamızı emreder. Peygamber Efendimiz’de şöyle buyurur;  ‘Dünya bir metadır. Dünyanın en değerli varlığı ise saliha (iyi huylu) bir kadındır.’ Velhasıl kadın, doğuştan değerlidir. Adaleti hak etmektedir. Hakkaniyetli bir hayat yaşamaya layıktır.” ifadelerini kullandı.

Bayan din görevlileri ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı dua ve güzel temennilerle son buldu.

 

Ercüment Aydın / Köln

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı