Demans hastası Türklerin sayısı artıyor

Köln – BFmF e.V. (Müslüman Kadınlar Danışma ve Eğitim Merkezi) ile Yaşlılar İçin El Ele e.V. tarafından ortaklaşa düzenlen „Almanya‘da yaşayan Türk kökenli demans hastalarının nöropsikolojik teşhisi“ seminerinde çok önemli bir sağlık sorununun henüz yeterince tanınmadığına dikkat çekildi.

Demans hastası Türklerin sayısı artıyor

Seminerin açış konuşmasını yapan BFmF müdür yardımcısı Hanim Ezder, BFmF’nin çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi ve hepimizi çok yakından ilgilendiren demans hastalığı hakkında bilgilendirici bir etkinliğin düzenlenmesinde katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Yaşlılar İçin El Ele Derneği adına söz alan Nagehan Arslan Yüreğir, etkinliklerinden kısa bir kesit sunarak „Demans: Tanıyalım, Kabullenelim, Yardım Edelim“ projesini tanıttı.

Köln Üniversitesi Nöroloji Bölümü Başkanı Dr. Özgür Onur, demans hastalığına yakalanma yaşının düştüğünü belirtti. Dil engeli ve sosyal çevre eksikliği olan, depresyon yaşayan göçmenlerin demans hastalığına daha fazla yakalandığını dile getiren Dr. Özgür Onur, hastalığın erken teşhis edilmesinin, yani başlangıç aşamasında farkına varılmasının, hastalığın kabullenilmesinin ve tedaviye başlanılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Psikolog Ümran Sema Seven (Köln Üniversitesi) yaptığı sunumda demansın teşhisi, nöropsikolojik testler, demans tedavisi, Türk kökenli demans hastalarına yönelik mevcut araştırma projeleri hakkında bilgiler vererek özellikle nöropsikolojik teşhiste dil yetersizliği, tercümede hatalar, düşük eğitim seviyesi, mevcut nöropsikolojik testlerde problemler, hastalığa bakış açısı ve ifade değişiklikleri gibi zorluklar yaşandığını, fakat bu sorunları ortadan kaldırmak için yeni çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

Almanya’da 65 yaş üzerinde bir milyon 551 bin 800 (2016) alzaymır hastası olduğunu kaydeden Psikolog Ümran Sema Seven, 65 yaş üstü göçmen kökenlilerin hastalanma oranının daha yüksek olduğunu, Türk işçilerin Almanlara ve başka göçmen gruplara göre daha sık iş kazası geçirdiklerini, fakat dil yetersizliği ve bilgi eksikliğinden dolayı sağlık sisteminden faydalanamadıklarını ifade etti.

Katılımcıların sorularının da cevaplandırıldığı seminer, konuşmacılara hediye takdimiyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
Almanya’da camiye taşlı saldırı
Almanya’da camiye taşlı saldırı