Türk gençliğinin geleceği, Almanya Türk Toplumu‘nun geleceğidir

- Köln Başkonsolosu Erciyes: "Türk gençliğinin geleceği, Almanya Türk Toplumu‘nun geleceğidir"

Türk gençliğinin geleceği, Almanya Türk Toplumu‘nun geleceğidir

Avrupa Kayserililer Birliği’nin (AKB) Köln‘de düzenlediği "Almanya’daki Türk Gençliği ve Geleceği" konulu bilgilendirme toplantısına T.C. Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes ve Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer katıldı.

AKB Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Duman, moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, Almanya’daki eğitim sistemi hakkında kısa bilgiler sundu ve özellikle ilkokul dördüncü sınıftan sonra çocukların hangi kriterlere göre hangi okullara gönderildiklerini anlattı. Kendi hayatından da örnekler vererek meslek eğitiminin önemini vurguladı.

Eğitim konusuna çok önem verdiği için toplantıya katıldığını dile getiren Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes, dört aylık görev süresinde edindiği bilgileri ve gözlemleri paylaşmak istediğini söyledi.

"Almanya’daki Türk gençliğinin geleceği, buradaki toplumun geleceği, Almanya Türklerinin geleceğidir“ diyen Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes, „Almanya nüfusu yaşlanıyor. Eğer toplum olarak eğitim seviyemizi yükseltmezsek, 5-10 sene sonra yine istediğimiz yerlere gelemeyiz" dedi.

Eğitimdeki başarı oranının arttığını, fakat henüz arzu edilen düzeyde olmadığını belirten Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes, kısaca şu konulara dikkat çekti:

"Ayrımcılık, dışlanma ve önyargılar gibi sorunlar var. Bütün zorluklara ve sorunlara rağmen özellikle eğitim alanında çok etkin olmalıyız. Bana göre burada eğitimin iki boyutu var. Birincisi okul eğitimi, diğeri Türkçe eğitimi. Her iki boyutuyla da yakından ilgilenmeliyiz. Almanya’da eğitim kaliteli ve günümüzde çok daha avantajlı. Artık iki dilli ve diplomalı okul bitirmek mümkün. Bu eğitim sisteminde yerimizi almalıyız ve nimetlerinden yararlanmalıyız. Aileler çocuklarının eğitimini çok yakından takip etmeli. Üstesinden gelemediğimiz sorunlar olduğunda veli derneklerinin devreye girerek destek olmaları gerekir. Ailelerin ilgisi, öğrencilerin başarısını etkiliyor, öğretmenlerin öğrenciye bakış açısını bile değiştirebiliyor."

Eğitimde başarılı olduğumuz sürece her alanda ilerleme kaydedebiliriz“

Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Çocuklarımızın eğitimde, siyasette, ekonomide, sanatta her alanda önemli yerlere gelmesini istiyoruz. Bunu isterken kendi köklerine bağlı kalmalarını, kimliklerini ve ana dili Türkçeyi unutmamalarını istiyoruz. Çünkü Türkçe konuşamayınca , bütün bağlar kopar. Bu eyalette, okullarda Türkçe dersleri veriliyor. Ailelerin okullarda Türkçe dersi verilmesini talep etmeleri gerekiyor. Birçok okulda böyle bir imkan var. Bazı okullarda haftada sadece iki saat verilen Türkçe dersi bile bir kazanımdır. Derslerin özellikle öğleden sonra verilmesi, not ortalamasına etki etmemesi gibi birçok şikayet var. Bunları ikili görüşmelerimizde dile getiriyoruz. Fakat, ana dili konusunda hakkımızı sonuna kadar aramalıyız. En ideali, bütün okullarda Türkçenin seçmeli ders olması, Alman çocuklar da dahil, isteyen herkesin bu derse katılabilmesidir. Derneklerde de mutlaka Türkçe dersi vermeliyiz.

Geçmişte evde Türkçe konuşulmaması ve çocukların Türkçe dersine gönderilmemesi, Türkçenin öğrenilmesine engel olmuş. Ana dillerini iyi öğrenen çocukların başka dilleri de çok daha kolay öğrendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bugünkü sorunları yarınlarda konuşmak istemiyor ve Türk toplumunun alt kesimlerde kalmasını arzu etmiyorsak, bütün gücümüzle eğitime önem vermeliyiz. Eğitimde başarılı olduğumuz sürece her alanda ilerleme kaydedebiliriz ve bu konuda en büyük sorumluluk birinci derecede ailelere düşüyor."

 

Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer ise yaptığı konuşmada, bu ülkede çocukların eğitimi konusunda ailelere, derneklere, topluma ve devlete ayrı ayrı görevler düştüğünü belirterek şunları söyledi: "Eğitim, ömür boyudur. Veliler sadece çocuklarını değil, kendilerini de eğitmelidirler. Aileler, çocuklarının yanında olduklarını ve eğitimlerini desteklediklerini her an hissettirmelidirler. Öğretmenler, velilerin çocuklarının eğitimi ile ne kadar yakından ilgilendiklerini okul çantasındaki düzenden bile anlayabilirler."

Konuşmaların ve soru-cevap bölümünün ardından dernek yöneticileri tarafindan Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes ve Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer’e plaket takdim edildi.

AK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli