İftarda eğitimin önemi vurgulandı

AK Parti istanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: "Bu gün itibariyle çocuklarımız kendilerini ana dillerini unutma sorunuyla karşı karşıyalar. Bugün Almanya’da 30 yaş altı gençlerin yüzde 30'undan fazlası gündelik hayatında artık Türkçe konuşmuyorlar"

İftarda eğitimin önemi vurgulandı

Avrupalı Kayserililer Derneğinin Köln’de düzenlediği iftar proğramına AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu onur konuğu olarak  katıldı.

Yoğun katılımın olduğu iftara Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Bülent Sakarya, sivil toplumu kuruluşu temsilcileri, spor siyaset ve iş dünyasından isimler katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, iftar programında yaptığı kısa selamlama konuşmasında eğitimin ve anadil öğreniminin önemine vurgu yaptı.


Yeneroğlu “Ramazan ayı dayanışma ve mağfiret ayı,  aynı zamanda gurbetteki  insanımızın bir araya geldiği hasret giderdiği ay. 29 Mayıs İstanbul'un büyük komutan Fatih Sultan Mehmet’in bir çağı kapatıp bir çağı açtığı Türklerin Anadoluyu yurt edinme açısından en önemli adımlardan birisi olmuştur.” dedi.

Yeneroğlu 29 mayıs tarihinin Avrupada yaşayan Avrupalı Türkler adına da bizim adımıza da çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü. “Bundan çeyrek asır önce Solingende büyük bir katliam yaşandı. Bu katliam sadece Solingen de kalmadı. Öncesinde Mölln ondan gerisi ve sonrasında da bir çok yerde Türklere ve Müslümanlara yönelik saldırılarla karşı karşıya kaldığımız, bugün itibariyle de, daha çok ileri noktalara taşındığını günleri yaşıyoruz. Bir taraftan Almanya’da çok düşük bir sivil toplum çok düşük bir demokratik dayanışma olmakla birlikte, diğer tarafta bu gün okuduğum anketlere göre sosyal demokrat partiye ırkcı parti AFD'nin yetiştiğini görüyoruz. Bu durum Avrupa'daki Türk toplumunu ciddi manada endişelendiriyor. Neden endişelendiriyor, bu sadece Almanya ile alakalı bir durum değil Avusturyaya bakıyorsunuz benzer şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bu gelişmeler bizleri tedirgin ettiği kadar Avrupa birliği ülkelerindeki çoğulcu demokrasileri de ciddi şekilde endişelendiriyor. Bu durum bizleri bu toplumda daha fazla sekülerleştiriyor. Yurt dışındaki Türk toplumumuzun çok daha etkin çok daha faal olması gerektiği de bir gerçektir.”

Yeneroğlu, içinde yaşadığımız toplumla iletişim ve katılım noktasında eksiklerimiz olduğunun altını çizerek, sivil toplum kuruluşlarımızında çok daha etkin bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade etti. 

Yeneroğlu şunları kaydetti: “Bu gün itibariyle çocuklarımız kendilerini ana dillerini unutma sorunuyla karşı karşıyalar. Bugün Almanya’da 30 yaş altı gençlerin yüzde 30'undan fazlası gündelik hayatında artık Türkçe konuşmuyorlar. Böyle bir ortamla karşı karşıyayiz. Bundan 15- 20 yıl sonrasını düşündüğünüzde de çok daha sorunlu ortamlarla karşı karşıya kalabileceğimizi üç aşağı beş yukarı takdir edersiniz. Bugün Avustralya’da 150 - 200 bin insanımızın yaşandığı o toplumda  gençlerle Türkçe konuşamıyorsunuz. Onlarla İngilizce iletişim kurabiliyorsunuz. Dolayısıyla Almanya’da burayı kendisine yurt edinmiş, çoğulcu toplum içerisinde İnsanlarımızla birlikte var olma noktasında  çabalarımızı artırmadığımız takdirde de, 15-20 yıl sonra benzer durumlarla karşı karşıya kalabileceğimizi  göz ardı etmemiz gerekiyor."

Yeneroğlu, Avrupadaki Türk toplumunu diaspora noktasında gelişmesinin çabası içerisinde olduğunu ifade ederek, Avrupadaki Türk toplumunun varlığını hem bu toplum içerisinde, hemde Türkiyede ağırlığını hissettirmesi gerekli olduğuna inandığını ifade etti. 

Kayserililer iftarında söz alan dernek yöneticisi Ahmet Güzel, İstanbulun Fethi yıl dönümü vesilesiyle Fatih ve Fetih marşının şiirini okudu.

Umudum Ol Derneği Başkanı Öznur Yücetaş, Avrupa Kayserililer Derneği ile yaptıkları çalışmalar hakkında misafirlere bilgiler verdi. 

Dernek Yöneticisi Mustafa Duman'ın yapılan faaliyetler hakkında bilgiler sunduğu iftarda,  gecenin onur konuklarına plaket takdimi yapıldı.

İskender GÜNGÖR / KÖLN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor