Köln'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Köln’lü Türkler "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"nde tek yürek oldu.

Köln'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosluğu’nda düzenlenen „15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliğine katılan Köln ve çevresinde yaşayan Türkler, darbeye karşı bir kez daha kararlı tutum ve duruş sergileyerek tek yürek oldu.

Ayrıca Başkonslosluk binasında, Anadolu Ajansı’nın (AA) fotoğraflarından oluşan „Milli İradenin Yükselişi Fotoğraf Sergisi” açıldı. Fotoğraf sergisi, 20 Temmuz 2018’e kadar gezilebilecek.

 

Etkinlik öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonlosu Barış Ceyhun Erciyes, „Bizler de bugün esas itibariyle 15 Temmuz gecesi demokrasimize, bayrağımıza, toprağımıza yani geleceğine sahip çıkmak için hainlerin karşısına dikilen ve bu uğurda şehit olan insanlarımızı anmak için Köln’deki sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya geldik” dedi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi hainler tarafından terörist bir saldırının hedefi haline getirildi, halkın seçmiş olduğu milletvekillerimizin katledilmek istendiğini belirten Başkonlos Erciyes, kısaca şunları söyledi: „Bu kaos ortamı içinde Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan millete, iradesine sahip çıkmak için sokaklarda darbeye direnme çağrısında bulundu ve halk darbe kalkışmasını engellemek için sokaklara çıktı. Darbeciler, silahsız bir şekilde sokağa çıkan halka çekinmeden ateş açtılar. Bu hain kalkışmanın engellenmesi mücadelesinde içinde asker, polis ve sivil halkımızın olduğu 251 insanımız şehit oldu, 2000’e yakın insanımız yaralandı. 15 Temmuz Türk halkının, polisi ve askeriyle el ele vererek devletin kilit kurumlarına sızmış FETÖ mensupları tarafından örgütlenen bu kanlı darbe girişimine karşı durduğu bir demokrasi milatı olarak tarihimize işlendi. Bizler de bugün esas itibariyle 15 Temmuz gecesi demokrasimize, bayrağımıza, toprağımıza yani geleceğine sahip çıkmak için hainlerin karşısına dikilen ve bu uğurda şehit olan insanlarımızı anmak için Köln’deki sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya geldik.”

Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, sela okunmasıyla başladı; şehitler anısına saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

 

Etkinlikte bir konuşma yapan Başkonsolos Erciyes, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk halkının canı pahasına demokrasiye sahip çıktığını vurgulayarak konuşmasında şu görüşlere yer verdi: „Bugün burada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizce engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde, bu büyük ihanet sayfasını hatırlamak ve hatırlatmak, darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimize ve yüce milletimize menfur darbe girişimine karşı verdikleri büyük mücadele için şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk halkı canı pahasına demokrasiye sahip çıkmış; Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla darbe girişimine karşı eşi benzeri görülmemiş bir mücadele başlatmış ve tanklara, uçaklara, silahlara karşı göğsünü siper etmiştir. Demokrasi inancının, Türk halkının kahramanlığının galip geldiği bu mücadelede maalesef 251 demokrasi şehidi verdik. 2000’den fazla insanımız da yaralandı.

15 Temmuz gecesi Türk demokrasisi ve Türk devleti güçlü bir sınav vermiştir. Bu sınavı geçtiğimiz için gurur duymaktayız. Her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı kendilerini korkusuzca silahların, tankların önüne atarak demokratik haklarını talep etmiş, tarihi bir direnç ve dayanışma örneği göstermiştir.

Darbecilerin, sokağa çıkmayacağını, silah karşısında dağılacağını varsaydığı bu millet, o gece tüm ülke çapında büyük bir direnişe imza atmıştır.

Türk halkı, tıpkı Çanakkale’de ve İstiklal Harbi’nde olduğu gibi, geleceğine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz, tüm darbecilere, darbe heveslilerine ve terör örgütlerine verilen en net cevaptır.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden iki yıl geçmiştir. Türkiye’de ve yurtdışında FETÖ yapılanmasına yönelik yürütülen mücadelede önemli gelişmeler yaşanmıştır.

15 Temmuz’un Fetullah Gülen’in liderliğinde FETÖ tarafından planladığı ve sivil mahrem ‘imam’ları vasıtasıyla silahlı kuvvetler içerisindeki unsurları tarafından icra edildiği esasen darbe gecesi anlaşılmış idi. Geçtiğimiz iki yıl boyunca derinleştirilen soruşturmalar ise bu gerçeği kanıtlarıyla ortaya koymuştur:

Herşeyden önce, 15 Temmuz gecesi Akıncılar Üssünde bulunan teröristlerin darbe gecesi dahil FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile irtibat halinde bulunduklarına dair kuvvetli delillere ulaşılmıştır:

15 Temmuz, FETÖ’nün işlediği en hain ve kanlı cürüm olmakla birlikte, buzdağının görünen yüzüdür. Geçtiğimiz iki yıl boyunca FETÖ yapılanmasına yönelik sürdürülen soruşturmalarda, bu karanlık örgütün mahrem üyelerini, istihbarat faaliyetlerini ve işledikleri diğer suçları ortaya çıkaran bulgulara da ulaşılmıştır.

Özellikle Bylock verilerinin ele geçirilmesi, Mahrem imamların ortaya çıkarılması, ankesörlü telefon operasyonu, sınav yolsuzluklarının ortaya çıkarılması FETÖ’cülerin ortaya çıkarılmasında belirleyici olmuştur.

FETÖ’nün yabancı ülkelerdeki uzantılarıyla mücadelemizde de son iki yıl içinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. FETÖ tehdidine dair farkındalığın arttırılması amacıyla yoğun bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Dünya kamuoylarında FETÖ tehlikesine yönelik farkındalığın artmasıyla, FETÖ’nün çevresindeki çember giderek daralmaktadır. FETÖ’yle mücadelemiz önümüzdeki dönemde de yoğun bir şekilde devam edecektir.

Doğal olarak, bu kritik zamanda uluslararası toplumun da desteğine ve anlayışına ihtiyaç duyuyoruz. FETÖ, Almanya da dâhil olmak üzere dünyada birçok ülkede mevcuttur. İki yıl önce Türkiye’de yaşananlar, bu örgütün sadece Türkiye’de değil yurtdışında da neler yapabileceğinin göstergesidir. Dolayısıyla uluslararası toplumun da örgütün faaliyetlerine karşı tedbirli ve uyanık olması önem taşımaktadır.

Son olarak söylemeliyim ki, Türk Milleti, bu hain darbe girişimini bertaraf ederek, bir kez daha Cumhuriyet ilkelerine ve demokrasiye bağlılığını kanıtlamış ve devletimizin sonsuza kadar ayakta kalması için canını ortaya koymaya hazır olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Bu vesileyle, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ikinci yıldönümünde tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyoruz ve yüce milletimize şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyoruz.”

Avrupa Türk İslam Birliği, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, İslam Toplumu Milli Görüş, Almanya Türk Federasyonu Kuzey Ren Vestfalya 1. Bölge Başkanlığı ve Uluslararası Demokratlar Birliği Köln Bölgesi adına icra edilen konuşmaların ardından dua yapıldı.

Etkinliğin sonunda, Başkonsolos Erciyes tarfından "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliğine katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildi.

(AK)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya'da Eğitim Diplomasisi ve Veli Bilgilendirme Seminerleri
Almanya'da Eğitim Diplomasisi ve Veli Bilgilendirme Seminerleri
Egetürk ve Efepaşa tutkunlarına güzel haber
Egetürk ve Efepaşa tutkunlarına güzel haber