Köln Üniversitesinde Atatürk konferansı

Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği (Türk-ÜniD), 10 Kasım’da Köln Üniversitesinde Atatürk’ü Prof.Dr.Emre Kongar’ın ve Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes'in katıldığı etkinlikle andı.

Köln Üniversitesinde Atatürk konferansı

Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği (Türk-ÜniD),10 Kasım’da’ Prof.Dr.Emre Kongar’ın konferans sunumu ile Atatürk’ü Anma Töreni ve konferansı düzenlendi. Konferansa Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, STK yöneticileri ve temsilcileri,vatandaşlar, öğrencil ve gençler ve aileler de olmak üzere yaklaşık 350 kişi katıldı.

 

Etkinlik, elektronik müzik sanatçısı “Ümit Han’ın” hazırladığı, görüntülü Atatürk’ün ölüm sahnesinin de yer aldığı sinevizyon gösterimi ile başladı. Herkese Atatürk postalları dağıtılarak, yakalarına takılmak üzere başlayan etkinliktr, daha sonra bir dakikalık saygı duruşu ve ardından ise istikal marşının okunması bitimi ile açılış konuşması için Başkonsolos Erciyes ve daha sonra Türk Üniversiteliler Derneği Başkanı Levent Taşkıran podyuma yöneldiler.

Erciyes, Türk Üniversiteliler Derneği (Türk- ÜniD) ve katılımcılara bu anlamlı etkinlik için teşekkür ederek, Atatürk’ün ve Cumhuriyetin’in önemini ve ölüm günü sebebiyle anlamlı bir konuşma yaptı. Daha sonra açılış kouşmasında ise Türk-ÜniD Başkanı Levent Taşkıran, “Atatürkçülüğün” kimsenin tekelinde olmadığı gibi, giyim ve kuşamdan da ibaret olmadığına vurgu yaparak,Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman ilim ve bilim ile kendisinin anılmak istediğini belirtti.

 

CUMHURİYET ZOR SÜREÇTEN GEÇEREK KURULDU

Daha sonra ise kürsüye gelen, konferansın şeref konuğu, Cumhuriyet gazetesi başyazarı ve ‘Tele1-TV’ başyorumcusu Prof. Dr. Emre Kongar, Cumhuriyetin hangi zorluklar ile kurulduğunu,işgal altındaki yıllar hakkında başarılı bir sunumu ve konuşma yaptı.

 

CUMHURİYET DEVRİMLERİ ÖNEMSİZLEŞTİRİLMEK İSTENİLİYOR

Prof. Dr. Kongar, Atatürk'ün iki farklı mucizevî başarısını, İstiklâl Savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri'ne vurgu yaparak, bunları önemsizleştirmeye çalışanların iddialarını ve bu iddialara karşı, tarihsel gerçekleri ortaya koydu. Konferansın bitiminden sonra uzun bir soru-yanıt bölümü yapıldı. Toplantıdaki soruların büyük bölümünde herkesin adeta Atatürk gibi bir lider arayışı içinde olduklarını ifade edildi.


Prof. Dr. Kongar, Cumhuriyet'in, Demokratik Rejimin kurtuluşunun, Atatürk gibi bir lider beklemekle değil, herkesin elini taşın altına koyup, Demokrasiyi ve Cumhuriyet'i savunmasıyla ve bu konuda elinden geleni yapmasıyla olanaklı olabileceği şeklinde olabileceği, konferansa gelenlerin büyük çoğunluğunun, pek çok katılımcının açıkça ifade ettiği gibi, Demokratik Rejimin, Cumhuriyet konusunda biraz daha kararlı ve biraz daha iyimser olarak salondan ayrıldıkları gözlemlendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor