2019 Yılı Almanya finalleri tamamlandı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) hafta sonu Almanya geneli bölge birincilerinin katıldığı yarışmalara ev sahipliği yaptı.

2019 Yılı Almanya finalleri tamamlandı

Din Hizmetleri Müşavirliği ve DİTİB işbirliği ile Almanya‘nın dört farklı şehrinde düzenlenen “21. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür”, “19. Güzel Hutbe Okuma”, “16. Ezanı Güzel Okuma” ve “21. Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma” yarışmalarının finallerinde büyük heyecan yaşandı.
Yarışmalara; DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, bölge dini danışma kurulu başkanlarının yanı sıra din görevlileri, dernek yöneticileri, öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.
Yarışmalar Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış ve selamlama konuşmalarıyla başladı.
Kıyasıya mücadeleli, heyecanlı ve dolu dolu geçen yarışmalar sonunda Almanya finallerinde ilk üç dereceye girenler belirlendi.
Köln bölgesi Leverkusen DİTİB Mimar Sinan Camii’nde yapılan “21. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür Yarışması” Almanya Finali’nde  Stuttgart bölgesi birinciliği, Mainz bölgesi ikinciliği, Frankfurt ve Hannover bölgeleri de üçüncülüğü elde etti.
Frankfurt bölgesi Weilburg DİTİB Kuba Camii’nde yapılan 19. Güzel Hutbe Okuma Yarışması’nda ise Düsseldorf bölgesi birinciliği, Essen ikinciliği ve Frankfurt bölgesi de üçünlüğü elde etti.
Düsseldorf bölgesi Wuppertal DİTİB Merkez Camii’nde yapılan 16. Ezanı Güzel Okuma Yarışması finalinde Münih bölgesi birinciliği, Hannover ikinciliği ve Düsseldorf üçüncülüğü eldi etti.
Stuttgart bölgesi Heidenheim DİTİB Muradiye Camii’nde 21. Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması finalinde ise Hamburg bölgesi birinciliği, Hannover ikinciliği ve Düsseldorf bölgesi de üçüncülüğü elde etti.
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen belge takdimi öncesi konuşma yaparak, yarışmacı öğrencileri gayretlerinden ötürü kutladı.
Yarışmadaki esas amacın camilerde yetişen çocuklarımızı ödüllendirmek, teşvik etmek, ailelerine ve topluma gösterip kendilerini onure etmek olduğunu ifade eden Türkmen, “Bu yavrularımız bu yarışmaya önce alt bölgeler, ardından bölgeler sonucunda Almanya finaline gelmişlerdir. Bu özveriyi gösterdikleri için öncelikle hepsini tebrik ediyorum. Bu yavrularımızı yetiştiren din görevlisi arkadaşlarımı tebrik ediyorum. 50 yıl önce buraya gelmiş Almanya‘nın dört bir tarafında yaklaşık 900‘ün üzerinde camiyi inşa etmiş, gençlerimiz ve nesillerimizin dininden ve kültüründen haberdar olsun diye bu gayreti göstermiş,  bütün dernek başkanlarımızı ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Bu mabedlerin şekillenmesinde maddi ve manevi desteğini gösteren ve ebedi hayata irtihal etmiş bütün büyüklerime Rabbim‘den rahmet niyaz ediyorum“ dedi.  
Topluma örnek insanlar olmalıyız
Türkmen konuşmasını şöyle sürdürdü: “En büyük hedefimiz çocuklarımızın dinine ve yaşadığı topluma faydalı nesiller yetiştirmektir. Bunun da Almanya‘da en güzel mekanı camilerdir. Ahlaklı ve imanlı nesiller yetiştirerek örnek olmalıyız. sex shop Bilgi yüklü değil, bilginin eyleme dönüştüğü gençler yetiştirmeliyiz.“
Almanya’nın farklı şehirlerde yapılan dört ayrı yarışmanın finalinde dereceye giren yarışmacılara, belge ve ödüllerinin verilmesiyle yarışmalar sona erdi.
Ercüment Aydın / Köln

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor