Çin zulmünü bir yıldır tek başına protesto ediyor

. Hollanda’da yaşayan Uygur Türkü Abdurrahim Gheni’nin tek başına başlattıǧı ve her hafta sonu devam ettirdiǧi protesto ile milyonlara Çin zulmü anlatıldı.

Çin zulmünü bir yıldır tek başına protesto ediyor

Çin zulmünü bir yıldır tek başına protesto ediyor

Çin’in, Doǧu Türkistan’da her geçen gün dozunu artırarak devam ettirdiǧi zulm ve işkence dünyanın bir çok yerinde olduǧu gibi Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da da protesto ediliyor.

Amsterdam’ın en kalabalık meydanlarından DAM Meydanında tam bir yıl önce başladıǧı Çin zulmünü protesto eylemi 22 - 23 Haziran itibarıyla bir yılını doldurdu. Hollanda’da yaşayan Uygur Türkü Abdurrahim Gheni’nin tek başına başlattıǧı ve her hafta sonu devam ettirdiǧi protesto ile milyonlara Çin zulmü anlatıldı. Abdurrahim Gheni, her hafta sonu, her türlü hava şartlarına raǧmen Amsterdam’a gelerek, şehrin en kalabalık meydanında inandıǧı dava için mücadele verdi. Tehditlere ve kışkırtmalara aldırmayan Abdurrahim Gheni, dünyadaki Uygurlara ve ezilen milletlere örnek teşkil etti.

Protestonun 1. Yıldönümü DAM Meydanında açılan bir çadır ve etrafında zulm ve işkenceleri anlatan sergi, konuşmalar ve Uygur müzigi ile kutlandı. Kutlamalara Hollanda’da yaşayan Uygurlar katılırken, Amerika’da yaşayan ünlü Uygur lider Rabia Kader de katılarak bir konuşma yaptı.

Program’da elleri ve ayakları zincirlere vurulmuş Uygurlar yabancı basın mensuplarının dikkatini çekti. Aynı anda DAM Meydanında Filistin, Sarı Yelekli ve diǧer bazı grupların da gösterileri vardı. Kutlamainlara katılan bazı Uygur Türklerinin önünde İngilizce olarak “Babam Nerede?”, “Kardeşimden 2 yıldır haber alamıyorum” cümlelerinin olduǧu afişler vardı. Bu afişler, Doǧu Türkistan’da sorugusuz sualsiz tutuklanan Uygurların sayısının kabarık olduǧunu gösteriyordu.

Abdurrahim Gheni, önümüzdeki günlerde Paris’e gideceǧini ve Eyfel Kulesi önünde de Çin işkencesini protesto edeceǧini belirtti.(VG)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
Egetürk çalışanları için Almanca dil kursu başlattı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı
DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı