Alman Medyası’nın İSLAM ve MÜSLÜMANLARA BAKIŞI yıllığı yayımlandı

Alman medyasını tarayarak medyanın İslam ve Müslümanlara bakışını mercek alarak, ’Emar’ını (MR) çekti. Araştırmacı-gazeteci Yasin Baş, 2018 senesinde Almanya’da Müslümanları ve İslam dinini ilgilendiren bütün haberleri okuyup, özetleyip ve analiz ettikten sonra bunları beş ana bölüme ayırdı.

Alman Medyası’nın İSLAM ve MÜSLÜMANLARA BAKIŞI yıllığı yayımlandı

Alman Medyası’nın İSLAM ve MÜSLÜMANLARA bakışı yıllığı yayımlandı

2011 senesinde Almanca ve İngilizce olarak piyasaya çıkan „Alman Medyasında Müslümanlar” isimli eserin sahibi Siyasal Bilimci yazar Yasin Baş’ın, ’’Medya’da Müslümanlar 2018’’ eseri de okuyucularıyla buluştu. 

 

Eserde, medyadaki İslam ve Müslümanlarla ilgili haberlerin adeta Emarı çekildi

 

Yasin Baş 2018’de tüm yıl boyunca, her gün Alman medyasını tarayarak medyanın İslam ve Müslümanlara bakışını mercek alarak, ’Emar’ını (MR) çekti. Araştırmacı-gazeteci Yasin Baş, 2018 senesinde Almanya’da Müslümanları ve İslam dinini ilgilendiren bütün haberleri okuyup, özetleyip ve analiz ettikten sonra bunları beş ana bölüme ayırdı.

 

Araştırmacı Baş, haberleri okuyup analiz ettiğinde; bu yayınların, içerik olarak çeşitli  başlıklar altında toplanabileceğini gördüğünü söylerken yaptığı tasnifte ortaya çıkan bölümlerin;

 

1. Radikalleşme, Radikalizme karşı koyma ve önlem ile ilgili haberler;

2. İslam’ın Almanya’da kurumsallaşması ile ilgili çıkan haberler;

3. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobya ile ilgili çıkan haberler;

4. Almanya’da İslam ve Müslümanlar hakkında 2018 yılında yayınlanan yeni araştırma ve raporlar

5. Müslüman dünyası ile ilişkiler (5a. Almanya-Türkiye ilişkileri, 5b. Yakın ve Ortadoğu ile ilişkiler)”, olduğunu kaydetti.

 

Almanya Müslümanları, akademik çalışmalar ve kitle iletişimini ihmal ediyor

 

Danışmanlık hizmetleri de sunan yıllığın editörü Yasin Baş, Alman ve Batı medyasında İslam dini ve Müslümanların imajının özellikle 11 Eylül olayları sonrasına büyük zarar gördüğüne dikkat çekerken, bu durumun kısa vadede değişmeyeceğini vurguladı.

 

Editör Baş, „Müslümanlara ve İslam’a yönelik bu sürekli, taraflı ve siyasi medya teyakkuzuna akademik, bilinçli çalışmaların yanı sıra basın-yayın ve medyaya daha fazla önem vererek - yani bütçe ayırarak - ve karşılıklı iletişimi geliştirerek cevap vermeye özen gösterilmelidir”  teklifini yaparken, bu yıllığın İngilizce dilinde yayınlanması için çalışmalarının olduğunu keydetti.

 

2011 yılındaki yıllık ile yeni ‘Medya’da Müslümanlar 2018’ arasında fark olduğunu hatırlatan Araştırmacı Yasin Baş, ’’2011’deki bütçemiz, bu yılkinden daha genişti. O şartlar, konunun uzmanlarını tespit edebilmemizi ve ana konuları bu uzmanlara analiz ettirmemizi imkan vermişti. O yayınımızda görüleceği gibi, Almanya’nın merkez medyası yani basın camiasının tanınmış isimlerinin yanı sıra akademi dünyasından öğretim görevlilerinden o çalışmamıza katkılarını kazanabilmiştik. İmkansızlık yani bütçesizlikten dolayı ‘Medya’da Müslümanlar 2018’ de bu tür bir katkıyı maalesef sağlıyamadık. Bunu da, okuyucularımız başta, kamuoyuyla paylaşmak isterim.’’dedi.  

 

’’Medyada Müslümanlar 2011”i Papa’ya bile ulaştırmıştık’’

 

2011 senesinde ’’Nach/richten – Muslime in den Medien” olarak yayınlanan Yasin Baş’ın ilk çalışması, Papa 16. Benedictus’un Eylül 2011’deki Almanya ziyaretinde kendisine takdim edilmişti. O zaman ciddi ses getiren bu çalışma, Federal ve eyalet hükümetleri, bakanlıklar, üniversiteler, Hristiyan ve Yahudi cemaatleri temsilcileri, kanaat önderleri ve Alman medya temsilcilerine gönderilmişti.

 

’’Almanya’da İslam – Alman İslam’ı mı?” isimli bir akademik kitap ta yayınlamış olan Yasin Baş, bunun yanında, ’’İslamofobya”, ’’rkçılık”, ’’Ayrımcılık”, ’’Almanya’da Müslümanların tarihi”, ’’Alman vakıflarının faaliyetleri” ve ’’Almanya’da medya sistemi” gibi bir çok akademik çalışmalarda da yer aldı.

 

Birçok Almanca ve Türkçe yazılı ve elektronik medyada analizler yapıp kaleme alan Baş, siyasi ve toplumsal gelişmeleri değerlendirmenin yanı sıra medya takibi, mütercimlik ve danışmanlık hizmetleriyle de meşgul.

 

Haberleşme ağlarında paylaşımlar, ALGI mı,  OLGU mu? iyi ayırdetmek zorundayız

 

Baş, kitle iletişim araçlarının son yıllarda bilgilendirme işlerinin yanında bilhassa algı yönetiminde çok ciddi manada kullanıldığına dikkat çekerken, ’’Demokrasilerdeki yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olarak bilinen medya, yani; kitle iletişim araçları, dördüncü sanayi çağı da denilen dijitalleşme devrimi ile büyük bir dönüşüm yaşıyor. Bireyselleşen toplumlarda artık herkes, kitle iletişim araçları ile sözde akıllı olan cep telefonlarına gelen mesajlar ve yine sözde sosyal olduğu iddia edilen aslında asosyal medya vasıtaları ile yönlendirilebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yazar Yasin Baş, değerlendirmesinin devamında, ’’Sosyal medyada bilhassa Twitter, Facebook, İnstagram, Whattsapp, Telegram gibi iletişim ağları, insanları örümcek ağı gibi sarmalamış vaziyette. Maalesef bireylerin kendilerini gönüllü köleler haline getirdiğini görüyoruz. Bu ağların insanın düşünce ve zihin dünyasını değiştirdiğine, olumlu ya da olumsuz etkiler bıraktığına şahitlik ediyoruz.“ ifadelerini kullandı.(MC)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli