Hurda cipler 'doktorunun' elinde hayat buluyor

Aydınlı kaporta ustası Erol Atik, 50 yıldır hurda cipleri yenileyerek hem turizmin hem de meraklılarının hizmetine sunuyor.

Hurda cipler 'doktorunun' elinde hayat buluyor

Aydın'da çevresindekilerce "cip doktoru" olarak nitelenen Erol Atik, 50 yıldan bu yana hurdaya ayrılmış cipleri yenileyerek, trafiğe çıkmalarını sağlıyor.

Efeler ilçesi Sanayi Caddesi üzerindeki tamirhanede tek başına hurda bir cipe 3-4 ayda yeniden hayat veren Erol usta, meslek hayatında yüzlerce cipi hem turizmin hem de meraklıların hizmetine sundu.

Aydınlı kaporta ustası 60 yaşındaki Erol Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1970 yılında sanayide bir cip ustasının yanında çırak olarak işe başladığını, 1977 yılında da kendi tamirhanesini açtığını anlattı.

O günden bu yana ciplerle uğraştığını, hurdaya ayrılmış olan araçları tamir ettiğini belirten Atik, şu anda 1946 model bir cip üzerinde çalıştığını kaydetti. Atik, "Eskiyen, hurda cipler çürük, kötü durumda bana gelir. Komple tek başıma elden geçiririm, kaportasını, çamurlukları elde yaparak yeniden ayağa kaldırırım." dedi.

"Tümüyle el işçiliği yapıyorum"

Ciplerin onarılmasında en zorlu işçiliğin kaporta olduğunu ifade eden Atik, şöyle konuştu:

"Eski cip meraklıları ya da turizmde bunu kullanmak isteyenler hurda cipleri bana getirir. Nostaljik ciplerin ana aksamının onarılmasında hazır parça kullanmıyorum. Tümüyle el işçiliği yapıyorum. Ben mesleğime aşığım."

Bir cip 3-4 ayda bitiyor

Tamirhanesinde eskiden çırakları olduğunu ancak son yıllarda çırak bulamadığını ifade eden Atik, sabır ve sevgiyle bir cip üzerinde yaklaşık 3-4 ay uğraştığını, yılda 4-5 hurda cipi kullanıma hazır hale getirdiğini kaydetti.

Kıvanç Uğur (AA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor