Almanya’da Türkçe derslerinin verilişinin 50. yılı münasebetiyle eğitim paneli düzenlendi

Almanya’da Türkçe derslerinin verilişinin 50.yılı münasebetiyle Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ve Türk Veli Dernekleri Federasyonu tarafından ortaklaşa “50. Yılda KRV’deki Türkçe Derslerinin Tarihsel Süreci ve Gelecek Perspektifi” konulu eğitim paneli düzenlendi. Sunuculuğunu Müge Erciyas’ın yaptığı panel Türk Halk Müziği sanatçısı Kazım Birlik’in anadil ile ilgili yaptığı bestelerden oluşan türküleriyle başladı.

Almanya’da Türkçe derslerinin verilişinin 50. yılı münasebetiyle eğitim paneli düzenlendi

TÜRKÇE İÇİN ORTAK BİR GELECEK PERSPEKTİFİ GEREKLİ

Daha sonra salondaki davetlilere hitap etmek üzere kürsüye gelen T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaaslan Almanya’da en önemli meselemiz olan eğitim konulu bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu  toplantıdan çıkacak mesajların, eğitimcilere, karar vericilere ve velilere yönelik önemli katkılar sağlayacağını umuyorum. Bu gün bu toplantıya panelist olarak katılan değerli alan uzmanları, bu konuda önemli tespitlerde ve  öngörülerde bulunarak KRV’de Türkçe dersleri için ortak bir gelecek perspektifi  oluşturma konusunda hepimize yol gösterecekleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Türk toplumunun en temel ortak paydası olan bu en önemli  meselemizin çözümü hususunda, birlik içinde konuya ve sürece odaklandığımız takdirde, en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum.”

BAĞIMSIZ VE AKTİF ÇALIŞACAK VELİ DERNEKLERİ VURGUSU

Başkonsolos Ayşegül Gökçen Karaaslan’dan sonra davetlilere hitap eden Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan Almanya’da Türkçe derslerinin verilişinin 50.yılı vesilesiyle Almanya‘daki ataşeliklerin bu yılki etkinliklerini 50.yıl temalı olarak düzenlendiklerini belirterek: “Eyaletimizde yaklaşık 50 bin öğrenci Türkçe derslerine devam ediyor. Bu sayı genel öğrenci sayısına bakıldığında yeterli bir sayı değil. Tüm tarafların katılımıyla yapılacak eşgüdümlü bir çalışmayla bu sayıyı daha yukarılara taşıyabiliriz. Görev bölgemizde yaptığımız aktif bir çalışmayla Türkçe derslerine kayıt sayılarında gözle görülür bir artış sağlandı. Duisburg’un iki köklü lisesinde ilk defa Türkçe dersleri verilmeye başlandı. Duisburg’daki bu başarılı sonuç aktif olarak çalışacak bağımsız veli derneklerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.” şeklinde konuştu.

MODERN ARAÇLARI DAHA FAZLA KULLANMALIYIZ

Konuşmasının devamında Türkçe mücadelesinde çağa uygun araçların daha yaygın kullanılmasının önemini vurgulayan Özdoğan: “Türkçe için bu güne kadar verilen bireysel mücadeleler çok değerli. Ancak şu da bir gerçek ki, toplumun bu önemli meselesini sürekli toplumun gündeminde tutacak daha etkili ve sürdürülebilir modern araçlara ihtiyacımız var. Teknolojiden daha çok yararlanarak sosyal medya, dijital platformlar ve çağa uygun araçlar geliştirmeli ve daha etkin bir biçimde kullanılmalı.” dedi.

YOĞUN KATILIMLI PANEL

Selamlama konuşmalarının ardından Dr. Ahmet Ünalan’ın moderatörlüğünde başlayan panelde sırasıyla Bielefeld Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yüksel Ekinci, Türk Veli Dernekleri Federasyonu Eş Başkanı Dr. Ali Sak, T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof.Dr. Cemal Yıldız ve Duisburg-Essen Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Ünalan konuya ilişkin sunumlarını yaptılar. Sunumların ardından katılımcılar soru ve önerileriyle toplantıya katkı sundular. Uzun süren toplantıya katılımcıların son derece ilgili oldukları gözden kaçmadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor