Alman hükümetinde bütçe fazlası tartışması

Almanya da hükümet ortakları arasında bütçe fazlasının nereye harcanacağı konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

Alman hükümetinde bütçe fazlası tartışması

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinden olan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Bild gazetesine verdiği demeçte, bütçenin 6,2 milyar avro fazla vermesine rağmen vergilerin düşürülmesine karşı olduğunu bildirdi.

Schaeuble, "Yıl sonunda oluşacak bütçe fazlasıyla kalıcı bir şekilde vergilerin düşürülmesi finanse edilemez." ifadesini kullandı. 

Bütçe fazlasıyla borçların ödenmesini isteyen Schaeuble, "Kötü dönemlerde krediler alındıysa iyi dönemlerde ödemek lazım. Şimdi iyi dönemdeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Schaeuble ayrıca gelecek yasama döneminde gelir vergisi ve şirket vergilerinde reform yapılmasını istedi.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ise Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, 6,2 milyar avroluk bütçe fazlasının borçların ödenmesi için kullanılmasına karşı çıkarak bunun okullar ve alt yapı için ayrılmasını talep etti.

"Okulları 5 yıl veya daha sonra yenilersek öğrenciler bundan etkilenecek. Muhtemelen daha pahalı olacak ve faiz ödeyeceğiz." diyen Gabriel, bunun da vatandaşlar için maliyetli olacağını vurguladı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Berlin’de yapılan basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Schaeuble’nin teklifine destek verdiğini ve önerisini "mantıklı" bulduğunu söyledi.

(AA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Ramazan Bayramı Mesajı
DİTİB’den Sudan’a yardım eli
DİTİB’den Sudan’a yardım eli