Yeneroğlu: Otomatik Bilgi Paylaşımı bilgilendirmelerindeki belirsizlikler acilen giderilmelidir!

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Otomatik Bilgi Paylaşımı”na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de ilgili makamların sessizliği bırakıp, belirsizliklerin giderilmesine yönelik net bilgiler paylaşması çağrısında bulundu.

Yeneroğlu: Otomatik Bilgi Paylaşımı bilgilendirmelerindeki belirsizlikler acilen giderilmelidir!

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Otomatik Bilgi Paylaşımı”na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de ilgili makamların sessizliği bırakıp, belirsizliklerin giderilmesine yönelik bilgiler paylaşması çağrısında bulundu.

’’2020 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde Türkiye’de ilgili makamların otomatik bilgi paylaşımı noktasında sessizliğini koruması ve belirsizliklerin giderilmemiş olmaması, Türkiye’deki bankalarda hesabı bulunan ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın banka hesap bilgilerinin sağlıklı bir bilgilendirme yapılmaksızın meskûn oldukları ülkelerle paylaşılması hususundaki endişelerini artırmaktadır.

Bilindiği üzere Almanya Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama ile içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle bu yılın sonunda 2019 yılının bilgileri ile otomatik bilgi paylaşımına başlanacağını duyurmuştur.[1]  Takip eden süreç içerisinde gerek hazırladığımız bilgi notları ile gerekse yazılı ve sözlü olarak yaptığımız açıklamalarla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı bilgilendirirken aynı zamanda sürece de dikkat çekmeye çalışmış sürecin takipçisi olacağımızı vatandaşlarımıza iletmiştik.[2] Bu noktada son olarak geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde dönemin Hazine ve Maliye Bakanına verdiğimiz soru önergesi ile de konuyu tekrar gündeme taşıdık.[3] Maalesef ki bu soru önergemiz henüz cevaplandırılmamıştır. Bugüne kadar defaatle uyarılarımızı sürdürmemize rağmen hükümet yetkilileri vatandaşlarımızın mağdur olmaması için vatandaşlarımızı bilgilendirme ve gerekli adımları atma noktasında eksik kalmıştır.

Yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de para ve mal varlığı bulunan milyonlarca vatandaşımızı etkileme ihtimali olan otomatik bilgi paylaşımıyla ilgili yeteri kadar bilgilendirici ve tedbir alıcı çalışmanın yapılmadığı aşikârdır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından daha önceden yaptığımız ısrarlı açıklamaların da neticesi olarak 25 Ağustos 2020 tarihinde “Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi” yayınlanmıştır.[4] Fakat bu bilgilendirme rehberi otomatik bilgi paylaşımının ne zaman başlayacağına dair bir bilgi içermemektedir. Bu belirsizlik durumu hem vatandaşlarımızı haklı bir endişeye sevk etmekte hem de ülkemizin ekonomik açıdan zor zamanlar geçirdiği bu günlerde otomatik bilgi paylaşımının Türkiye’ye ekonomik açıdan bırakacağı etki hesap edilememektedir. Yine bütün açıklamalarımızda ısrarla ifade ettiğimiz, otomatik bilgi paylaşımının gerek yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza olası etkisi gerekse de Türkiye’ye etkisi konusunda uzmanların katkısıyla etki analizi yapılarak kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Bu bağlamda;

  • Otomatik bilgi paylaşımı hususunda ivedi olarak tatmin edici bilgilendirmeler yapılmalıdır.
  • Özellikle hangi ülke ile ve ne zaman vatandaşlarımızın bilgileri paylaşılacaksa, o ülkelerle bilgi paylaşımı başlatılmasından en az iki yıl önce ayrıntılı olarak kamuoyu ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi gerekmektedir.
  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için kamu spotları yapılmalıdır.
  • Otomatik bilgi paylaşımının gerek yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza olası etkisi gerekse de Türkiye’ye etkisi konusunda uzmanların katkısıyla etki analizi ivedilikle yapılarak kamuoyu ile paylaşılmalı, eğer yapıldı ise de ivedilikle açıklanmalıdır.
  • Bunun yanı sıra yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da daha evvel yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek konuyu yakinen takip etmeli, resmî açıklama ve süreçleri ihmal etmemelidir.’’
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’den Pakistan’daki 1500 öğrencili kız kolejine eğitim desteği
DİTİB’den Pakistan’daki 1500 öğrencili kız kolejine eğitim desteği
Almanya'daki Türklerden çifte vatandaşlık talebi
Almanya'daki Türklerden çifte vatandaşlık talebi