Hidayet KAYAALP:
Söz Meydanı

Hidayet KAYAALP: "STRES" Mİ DEDİNİZ?


 

"STRES" Mİ DEDİNİZ?

 

"Aman ha!" derim.. "Sakın ha!" derim.

 Ben böyle deyince muhtemelen okuyan da şöyle düşünecektir: "Ne yani, Polyanacılık mı oynayalım! Stresli isek böyle demenin ne mahsuru olur ki!?"

İşte ben de sizlere bunu dedirtmek için yazıya tuhaf bir uslupla giriş yaptım. Çünkü siz stresli falan değilsiniz... Evet, belki olumsuz bir hal içindesiniz; ama bunun adını doğru koymuyorsunuz: Diyelim ki , Ahmet size hoşunuza gitmeyen bir davranışta bulundu; duygularınızı kontrol edin, bu insana kızmış olabilirsiniz; öyleyse bunun adı "Ahmet'e kızgınım"dır! Bir arkadaşınız sizi inciltti ise bunun adı " Arkadaşıma kırgınım"dır. Patron haksızlık yapmıştır ona " öfkelisinizdirr!.." Hanımınızla atışmış olabilirsiniz , belki de ona "küskünsünüzdür.. Örnekler çoğaltılabilir...

Ama biz hayatın içinde yaşadığımız tüm olumsuz duyguların kablolarını "stres" sözcüğüne bağlıyoruz...Öğretmen haylaz talebe yüzünden "streste". Eee... Öğrenci de öyle... Polis sürücüler yüzünden "streste". Koca hanımı yüzünden, hanım kocası yüzünden... Teknolojinin bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen dünya da bu kadar negatif akımı taşıyabilecek bir kablo icat edilmiş olabileceğini inanmıyorum. Dünyadaki tüm lügatları açın binlerce olumsuz hali karşılamaya zorlanmış "stres" sözcüğünden başka bir sözcük de bulamayacaksınız!

Siz bir insana kızdığınızı söylediğinizde sistem sadece o insanla ilgili duygu durumunu harekete geçirir; ama "stres" sözcüğünü kullandığınızda sözcük binlerce olumsuz duygu hatlarını çalıştırır. Bu biraz şuna benzer: Hani bilgisayarın ilk icat olduğu yıllarda üretici firma ülkelerden mühendisler davet ederek buluşlarını tanıtmak istemiş. Sunum yapan firma görevlisi "sorun" demiş. Alman mühendis 10 ünlü Alman düşünür kimdir?" diye sormuş. Cevap gecikmemiş: Kant, A. Spanauer, Heideger ve diğerleri...Fransız mühendis tabii Fransız İhtilalini sormuş, cevap hemen gelmiş: 1789 / Ropespier / Danton...

Sonnra Türk mühendis kısa bir şey yazıp veri düğmesine basmış .Binlerce sahife bilgi akışı olmuş ama hala sistem durmuyor: "Yahu, sen ne sordun?  demişler. Ben sadece " Ne var ne yok?" dedim demiş.

Bazı sözcüklerde aynen böyle... Tüm sistemi harekete geçiriyor!..

Değerli bilim adamlarımızdan Kadir Özer "stres" sözcüğünün tıp dünyasına  jeofizik terminolojiden aktarıldığını yazar. (Bu konuyu önemli görenler Kadir Özer'in "Üç Psikolojik Soru" adlı kitabında oldukca aydınlatıcı bilgilere ulaşabilirler.)

Ağzımızdan çıkan her sözcük kulağımızdan girip beynimizi programlıyor! Ve Kaşkarlı Mahmut dedemizin dediği gbi:

"Dil ile Düğümlenen, Diş ile Çözülmüyor..."

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık