Bakım Sigortası’ndan Haklarımız
Zekeriya Memiş

Bakım Sigortası’ndan Haklarımız

Bakım sigortasından doğan hakları bilmekte fayda var. Bakım sigortasından bakıma muhtaç kişi için ikamet ettiği evde/meskende yaşamayı kolaylaştırıcı hane içi tadilatlara maddi destekler mevcut. Bakıma muhtaç birinin evinde bakımının yapılabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için mesela merdiven asansörü veya banyo tadilatı yani bakım durumuna uygunluk sağlanması gerekiyorsa, tadilat başı 4.000,00 Euro yardım, destek almak mümkün. Bir meskende birden fazla bakıma muhtaç kişi yaşıyorsa o zaman bu yardım miktarı 16.000 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

 

Bakım sigortası kanunun (§ 40 Absatz 4 SGB XI ve § 23 SGB XI) kısımlarında tüm detaylarının görülebileceği yardımlarla ilgili yukarıda bahsettiğimiz meblağları alabilmenin ilk şartı; bakıma muhtaç kişinin bakıma muhtaçlık derecesinin (Pflegegrad 1) olarak tesbit edilmiş olması lazım.

  

Bakıma muhtaçlık ve meskenimizde tadilatlar için ilk adım bakım sigortamız ile bir danışma, bilgilendirilme konuşması, akabinde de ihtiyaçlara yönelik dilekçe verilmeli. Oradan alınacak onaydan sonra fiziki değişiklikler için harekete geçilmelidir. Burada onay alınmadan yapılacak herhangi bir değişiklikler için masrafların kendimize kalma ihtimalini asla unutmamak lazım.

 

 

Zekeriya Memiş

Sosyal Sigorta Uzmanı

zekimemis@gmx.de

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık