Göç, Mültecilik ve İnsanlık
Ali Kılıçarslan

Göç, Mültecilik ve İnsanlık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin ev sahipliğinde, 26-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Kartepe Zirvesi’nin bu yılki ana konusu „Göç, Mültecilik ve İnsanlık“tı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Onur Kurulu Başkanlığını yaptığı Kartepe Zirvesi’ne katılanlar arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreou, Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Numan Kurtulmuş da yer aldı.

Üç gün süren Kartepe Zirvesi’nde, Türkiye’den ve farklı ülkelerden 406 panelistin katılımı ile iki açılış oturumu, iki çalıştay, 48 panel, 11 vaka kritik ve 12 akademik oturum gerçekleştirildi.

Kartepe Zirvesi’nde, eşit, özgür ve onurlu bir şekilde insanca yaşama hakkından yoksun 137 milyon göçmen insanın sorunlarının çözümüne katkı sunmak gayesiyle, göç olgusu ve göç sonrası oluşan değişimler ve nedenleri çok yönlü bakış açılarıyla değerlendirildi ve işbirliğine dayalı çözüm önerileri üretildi.

„Kartepe Zirvesi 2018 - Göç, Mültecilik ve İnsanlık Deklarasyonu“ altı dilde yayımlanarak başta Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili kurumlara ulaştırılacak ve dünya kamuoyuna duyurulacak.

 

GÖÇ, İNSANLIĞIN ORTAK SORUNU

İlk insanla başlayan göç, günümüzde çok farklı boyutlarda devam ediyor. Göç, insanlığın ortak sorunudur. BM Mülteci Örgütünün verilerine göre 2017 yılı sonu itibarıyla dünyada, 68,5 milyon zorla yerinden edilmiş insan, 25,4 milyon mülteci, 40 milyon kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş insanlar ve 3,1 milyon sığınmacı var.

 

ŞEHİR HAYATI VE GÖÇ

Kartepe Zirvesi’nde „Şehir Hayatı ve Göç” konulu oturumda, göç(menlik) süreci üzerine yaptığım sunumda, Almanya/Köln eksenli iki sorunun cevabını vermeye çalıştım. Bir: Göç şehir hayatına nasıl yansıyor? İki: Şehir hayatı göçe, daha doğrusu göçmenlere nasıl yansıyor, bir başka deyişle baskın kültür göçmenleri nasıl etkiliyor? Özellikle kırsal kesimlerden gelen ilk nesil Türkler, şehir hayatıyla ilk kez Almanya’da karşılaştılar. Şehirleşme sürecinde neler yaşadılar? Bu şehirleşme süreci aynı zamanda bir modernleşme/çağdaşlaşma süreci miydi? Şehirleşme sürecinde hangi alanlarda mücadele ettiler? Neleri başardılar, neleri başaramadılar? Yaşadıkları şehirlerde görünür hangi değişiklikler oldu? Yeni yurt edinilen Almanya’da hak ve sorumluluklar nelerdir?

Her göçten sonra yeni bir medeniyet doğar. Öyleyse Almanya Türkleri, Almanya’da çok kültürlü bir ortamda yeniden doğan ve bu ülkenin hayat şartlarında yeşererek şekillenen bu medeniyete artı değer katabiliyor mu? Özetle; yaklaşık 20 milyon göç(men) kökenli insanın yaşadığı Almanya’da, her alanda toplumsal bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanıyor. Almanya Türkleri, göç olgusunun bir sonucu olarak değişen ve dönüşen toplumu yönlendirerek ortak geleceğin inşasına yeterince katkıda bulunabiliyor mu? (Burada sadece belirli sorularla özetlediğim sunum, çok yakında yayımlanacak)

 

EN KAPSAMLI GÖÇ KONULU KÜRESEL ETKİNLİK

Göç, Mültecilik ve İnsanlık ana konulu bu geniş katılımlı Kartepe Zirvesi, politikayı, medyayı, akademik çevreyi ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini bir araya getirdi. Kısaca; Türkiye’nin ve dünyanın entelektüel birikimini buluşturdu. Mükemmel bir organisazyonla insanlığın ortak sorunu, ortak dramı, bir başka deyişle insanlığın ortak utancı göç, Türkiye’den ve farklı ülkelerden gelen katılımcılarla bütün yönleriyle tartışıldı.

Kartepe Zirvesi, Türkiye’nin insanlığın ortak sorunlarını sadece ulusal boyutta değil, artık küresel çapta gündeme getirerek çözümler üretme çabasının bir göstergesidir. Türkiye’nin, göç ve göçten kaynaklanan sorunların çözümüne her alanda sağladığı katkı takdir ediliyor. Kartepe Zirvesi de bu ortak sorunu insanlığın gündemine taşıyarak çözümüne katkı sunmuş ve etkili küresel bir kurum/organizasyon olmayı başarmıştır. İnsanlık adına gerçekleştirilen ve Türkiye’nin yüz akı olan bu organizasyonun arka planında çok büyük emeklerin ve fedakârlıkların olduğu gözlerden kaçmıyordu.

 

GELENEKSELLEŞMEYE BAŞLAYAN ZİRVE

Bu yıl Türkiye’de ikincisi düzenlenen Kartepe Zirvesi her türlü takdiri hak ediyor. Gelenekselleşmesini arzu ettiğimiz Kartepe Zirvesi’ne ev sahipliği yapan ve küresel bir etkinliğin altına imza atan Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Genel Koordinatör İlhan Bayram’ı ve ayrıca Düzenleme Kurulu üyeleri; Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. İbrahim Şirin, Dr. Ali Yeşildal, Raşit Fidan, Hasan Yılmaz ve Murat Lehimler’i ve emeği geçen herkesi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB’de ramazanın ilk teravih namazı kılındı
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık
DİTİB camisinden ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine iftarlık