EFSANEVÎ BİR NESİLDEN GERİYE KALAN
Mahmut Aşkar

EFSANEVÎ BİR NESİLDEN GERİYE KALAN

EFSANEVÎ BİR NESİLDEN GERİYE KALAN

 

Zaman zaman sen benim, ben de senin yokluğunda kulağımızı çınlatsak da, aradan hayli zaman geçmiş, birbirimizin izini kaybetmiştik... Biz ki yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen, birlikte çıktığımız ve baş koyduğumuz yolda birbirimizi asla terk etmeyen, kardeşlikten de bir adım öte, “dava kardeşi” olmuştuk.

Aynı anadan ve babadan olan kardeşlerin yerine göre yolu, fikri ve zikri ayrılabilirdi fakat bizimki asla! Çünkü biz, dava kardeşiydik.

Şahsî ve toplum hayatında sorumluluk almak için yollara koyulduk… Eşimizi bulduk, işimize sarıldık, yuvamızı kurup çoluk-çocuk sahibi olduk. Bazen zirvelere tırmandık bazen tepe taklak aşağılara yuvarlandık. Dünkü yerimizden epey uzaklaşmış, vakur duruşumuza darbeler inmişti. Yıllar yılı birbirimizden ırak düşsek de her birimiz dünkü masumiyetimizle bir ötekinin hafızasında yaşıyordu.

Gün geldi bir ilahî tesadüf eseri yollarımız kesişti ya da birbirimizden haberdar olduk. İlk konuşmamızda, ilk karşılaşmamızda dünden kalan sevgi ve muhabbetimizin bütün sahiciliğiyle yüreklerimiz çarptı. Mazide kalan günleri yâd ettik…

Yakınlaştıkça geçen zaman içinde birbirimizden ne kadar uzaklaştığımızı fark ettik… Ebedi dava kardeşliğimizin üzerine sanki geçici dünya gölgesi düşmüştü. “Biz” diye başlayan cümleler artık “ben” diye başlıyordu. Hem de öyle bir “ben” ki, ben’in mahkûmu olduğumuzun, ben zindanlarında esir kaldığımızın farkında bile değildik!

Ahd-ı peymanımızı unutmuş, kendimize yenik düşmüştük… Eskiden dava için ve davasına  göre yaşayanlar, davayı artık boş zamanların lakırdısı olarak telakki etmeğe başlamıştı.

Kimimiz zaman tünelinde takılıp kalmayı tavizsiz bir duruş olarak, kimimiz de rüzgâra göre yön değişmeyi zamana ayak uydurmak olarak anladı.

Ve böylece efsaneleşen bir neslin geriye bırakabileceği ne bir efsanesi ne de bir davası kaldı… Kendisi biterken “dava”yı da bitirdiğinin farkına varamadı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemiye karşı doğa yürüyüşü ile stres atılıyor
Pandemiye karşı doğa yürüyüşü ile stres atılıyor
Ostfildern DİTİB Camii'nde gasilhane açıldı
Ostfildern DİTİB Camii'nde gasilhane açıldı