ÖLÜM ARDINDAN
Kevser Karaarslan

ÖLÜM ARDINDAN

‘‘Yaşam’’ ve ‘‘Ölüm’’ birbirine zıt iki kavram;

Yaşam, yaşarken kıymeti bilinmeyen bir ömür, ölüm ise yaşayanların aklına getirmek istemediği, adını bile anmaktan kaçındığı bir gerçeklik.

Giden için bir son, bir uyku, bir yolculuk ebedi aleme…. Geride kalanlar için ise gidenin ardından kalan büyük bir boşluk, tarifi olmayan bir acı, keder ve yasın hüküm sürdüğü bir dönem…

Tabiri caizse; hani yüksek bir yerden aşağı doğru düşerken içiniz boşalır ya, kontrol sizde değildir. Ölüm acısı daha beter boşaltır insanın içini… tutmaz ne eliniz ne ayağınız ne de yüreğiniz. Hissizdir artık hatta acıyı bile hissedemezsiniz.

Doğum kadar ölüm de her zaman önemli olmuştur. Doğuma sevinmek ne kadar doğalsa, gidenin ardından acı duymak, yas tutmak da o denli doğal bir süreçtir. Ölüm gibi önemli bir olay karşısında tarih boyunca farklı kültürler, farklı topluluklarda çeşitli törenlerin düzenlendiği ve belli geleneklerin oluştuğunu gözlemlemek mümkün.

Ben günümüz cenaze törenlerine değinmek istiyorum müsaadenizle. Adet kavramı adı altında öyle bir yarışa girmişiz ki durdurabilene aşk olsun. Biri diğerinden altta kalmamalı… aaaa hiç olur mu öyle şey, el alem ne der sonra!

Maalesef öyle bir hale geldik ki, acımızı yaşayamıyoruz. Gelene gidene hizmet edip, ölenin nasıl öldüğünü anlatmaktan. Konuşmaya mecali olmayan cenaze yakını, bir de dert anlatmakla meşgul ona buna. Baştan sarar, defalarca anlatır aynı kelimelerle…. 

Hele bir de uzun zamandır birbirini görmeyen konu komşu iki lafın belini kırıverir o ara. Öyle ya hazır karşılaşmışlar. Bir daha kim bilir ne zaman görecekler birbirlerini.

Ama cenaze evlerinde en önemlisi pide… hem de kıymalı… olmazsa olmazımız…. Öyle ya el alem ne der sonra! Evden cenazeden önce pide, lahmacun, yemek kokuları çıkıyor.

Ha bir de 7’siydi 40’ydı… Sarmasız, böreksiz olur mu hiç? Öyle ya Mevlüte gelenler en güzel biçimde ağırlanmalı. Gururla taşınmalı tabaklar. Bitiminde hediyeler dağıtılmalı. Son moda olarak kokulu taş, kokulu tespih, mıknatıslı süsler. Dağıtmazsan olmaz, rezil mi olacaksın el aleme, altta mı kalacaksın diğer komşundan, ondan, bundan, şundan...

Hele mevlüt kreasyonu şıklık yarışına hiç girmeyelim. Kimde ne altın varsa takmış takıştırmış, sürmüş sürüştürmüş… Evin içinde topuklu, süslü ayakkabılar, terliklerle dolaşıyor. Elinde de gül suyu…….

Ne kadar çirkinleştik farkında mısınız? Cenazelerimizi festivale dönüştürüyoruz, adım adım. Bir yarış halindeyiz sanki.. Kokulu tespih dağıtarak sevap kazanacağımızı mı düşünüyoruz? Yavaş yavaş ticarete girmeye başladı zaten bu durum. Korkarım Baby Showerlar, doğum günü partileri gibi cenaze organizasyon ilanlarını da görmeye başlayacağız.

Giderek artan bu çılgınlığa dur demeliyiz artık. Bu noktada anahtar sizsiniz hanımlar. Ancak siz dur diyebilirsiniz bu şaklabanlığa, siz sonlandırabilirsiniz bu gereksiz yarışı…

Eğer ölümü bir dakikacık tefekkür edebilseydik toplum olarak, bir harf sesi çıkartamayacak, bir kaşık pilavı yiyemeyecek hale gelirdik. Ne samimiyetimiz kaldı, ne ciddiyetimiz,  ne sorumluluğumuz ne de edebimiz. Koşuşturmaktan uğurlayamıyoruz sevdiklerimizi ahirete…

Bırakalım telaşı, koşuşturmayı. Her şey gibi ölümden sonraki acıyı da içselleştirelim. Çekilip bir köşeye ağlamak mı istiyoruz, ağlayalım… Susmak mı geliyor içimizden, susalım.. İçin için kendimizle konuşuyor olacağız zaten. Yaşadığımız her şeyi hatırlayalım, birlikte geçirdiğimiz değerli anları, hatta verdiği öğütleri, ondan kazandığımız tecrübeleri. Sessizce okuyup  Kur’an-ı Kerim’i edelim duamızı. Ölümü tefekkür edelim hatta kendi ölümümüzü düşünelim.

Bir durup düşünelim…. Biz ahreti bilen bir ümmet olarak nasıl bu hale geldik?

Kim ne derse desin reddedelim bu adetleri, bidatleri, saçmalıkları. Ölümü ölüm gibi yaşayalım. Yaşadığımız müddetçe de aldığımız her nefese şükrederek, hakkını vererek geçirelim ömrümüzü…

Allah hepimize uzun ve sağlıklı ömürler versin…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Demirtaş     2020-01-16 Kalemine sağlık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den üç aylar Regaib Kandili Mesaji
DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den üç aylar Regaib Kandili Mesaji
Avrupalı Köprübaşılılar 9. kez buluştu
Avrupalı Köprübaşılılar 9. kez buluştu