Torununa yapmıştı, galeri kurup ihracata başladı

Aydın'da torunları için yaptığı araç maketlerinin internette paylaşılmasının ardından, birçok ülkeden sipariş almaya başlayan İsmail Erzurumluoğlu, galeri kurup maket araç ihracatına başladı.

Torununa yapmıştı, galeri kurup ihracata başladı

Aydın'da yaşayan 63 yaşındaki İsmail Erzurumluoğlu, emekli olduktan sonra torunları oynasın diye yaptığı el emeği kamyon, otobüs gibi maket araçlarına dünyanın pek çok ülkesinden talep gelince galeri kurup ihracatına başladı. 

Efeler ilçesinde 4 yıl önce torunu için yaptığı araç maketlerinin internetten paylaşılmasıyla Türkiye'nin birçok kentinden sipariş alan Erzurumluoğlu, hobi olarak başladığı işi ticarete döktü.

Erzurumluoğlu, Türkiye'deki siparişleri yetiştirmeye çalışırken dünyanın birçok ülkesinden talep gelince Toptan Gıda Çarşısı'nda bin 400 metrekarelik atölye kurdu.

Emekli olunca torunlarına araç maketleri yaparak vakit geçirmeyi hayal ederken kendini uluslararası ticaretin içinde bulan Erzurumluoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hobi amaçlı başladığı araç maketin, ciddi uğraş isteyen bir işletmeye dönüşmesinin gururunu yaşadığını söyledi.

Talepleri yetiştiremiyor

Emeklilik günlerinde vakit geçsin diyerek yaklaşık 40 yıl önce oğlu için el emeğiyle yaptığı otobüs maketinin benzerini torunları için yaptığını dile getiren Erzurumluoğlu, "Çocuklarım bunları internetten paylaşmış. Büyük ilgi gördü. Türkiye'nin birçok ilinden almak istediler." dedi.

Erzurumluoğlu, vakit geçsin, evin bütçesine de katkı olsun diye bazı birkaç siparişe cevap verdiğini, günden güne işlerin arttığını farkettiğini, talepleri karşılamak için mevcut atölyesini büyüttüğünü kaydetti.

Gelen siparişlerin altından kalkmakta güçlük çektiklerini dile getiren Erzurumluoğlu, şöyle devam etti:

"Yetişmek mümkün değil. Benim burada en az 15-20 kişilik bir ekip olmam lazım ki siparişleri alıp yapabileyim. Benden istenen 10 adet değil, en az 50 adet. O rakamlarda seri üretime geçmem gerekiyor. Fabrikasyon sistemiyle her bir parçasını üretip, tezgahlarda 8-10 kişinin onu montajlaması sonra ambalajlaması gerekiyor. Ancak ben burada hepsini tamamen elle yapıyorum.

Çin ile rekabet etmek istiyor 

Bazı teknik konularda oğlunun yardımı dışında tamamını el emeğiyle yılda yaklaşık 800 adet ürettiğini söyleyen Erzurumluoğlu, "Şimdi binli adetlerde siparişler geliyor. Onları nasıl üretiriz? Çin'le, Avrupa'yla, Amerika'yla rekabet nasıl olur? Onun araştırması içindeyiz. İnşallah yakında, o siparişleri karşılamak gibi bir arzumuz var. Küçük bir firmayız, kurumsal olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Erzurumluoğlu, talebe göre bazen bir maketin yapımının aylar sürdüğünü belirterek, fiyatlarının zorluk derecesine göre 800 lira ile 6 bin lira arasında değiştiği ifade etti.

Maketlerin yurt dışında yoğun ilgi gördüğünü aktaran Erzurumluoğlu, şöyle devam etti:

"İlk olarak Romanya'dan 30 otobüs maketi siparişi aldık. Şu anda İngiltere'den Almanya'ya, Endonezya'dan Afganistan'a kadar dünyanın pek çok ülkesinden maket siparişleri alıyoruz. Romanya'ya ihracat belgemiz henüz olmadığı için bunu başka bir arkadaşımız aracılığıyla yolladık. Mail atıyorlar bize. Sosyal medyadan talepte bulunuyorlar ama bizde dil yok, öğrenecek zaman da yok bu yaştan sonra. Bize yardımcı olacak kişi de bulamıyoruz. Atölyede çalışacak yardımcılara ihtiyacımız var ama bizi kimse ciddi görmüyor. Oyuncak değil mi diyorlar? Bunu bir sektör olarak görmüyorlar. Oysa bizim amacımız Avrupa ile Çin’le rekabet edecek düzeye Türkiye’yi getirmek."

Erzurumluoğlu, atölyesinin bir bölümünü maket araç galerisi haline getirdiğini dünyada bildiği maket galeriler içinde en büyüğü olduğunu, ilgi duyan herkesin gelip ziyaret edebileceğini sözlerine ekledi.

(AA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor