Avrupa'da yaşayanlar şifayı Türkiye'de buluyor

Avrupa ülkelerinde acil servislerde uzun bekleme süreleri, randevu almada yaşanan zorluklar, ameliyatlar için aylar sonrasına gün verilmesi, doktor eksikliği ve yanlış teşhisler gibi sebeplerden dolayı tedavi olmakta zorluk yaşanıyor. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalan Türkler ise Türkiye'ye gidip kısa sürede tedavi olup sağlıklarına kavuşuyor.

Avrupa'da yaşayanlar şifayı Türkiye'de buluyor

Dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olduğu belirtilen Almanya'da doktor eksikliğinden şikayet ediliyor.

Gayrisafi yurt içi hasılanın (GSHY) yaklaşık yüzde 11,5'ini sağlık alanına ayıran Almanya'da, herkesin sağlık sigortası yaptırması zorunlu.

Özel sağlık sigortası yaptıranlar doktordan hızlı şekilde randevu alabilirken, yasal sağlık sigortası bulunanlar özellikle uzman doktorlara görünmek için haftalarca bekliyor veya randevu alamıyor.

Ayrıca özel sağlık sigortası yaptıranlar, özel muayene ve hastanelerden yararlanma imkanı bulurken, sadece yasal sağlık sigortası olanlar bu hizmetlerden yararlanmak için ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Kişinin kazandığı paraya göre sağlık sisteminden yararlanabilmesindeki eşitsizlik, ülkede tartışmalara yol açıyor.

Techniker Sağlık Sigorta Şirketinin geçen yıl yaptırdığı araştırmaya göre, Saksonya eyaletinde göz doktorlarının yüzde 50'si, nörologların yüzde 40'ı, dermatologların da yüzde 24'ü yeni hastalara randevu vermiyor. Bu doktorlardan randevu alabilmek için ise 8 ila 13 hafta bekleniyor.

Almanya Sağlık Bakanlığının verilerine göre de yasal sağlık sigortası bulunanların yüzde 33'ü, uzman bir doktordan randevu alabilmek için 3 hafta veya daha fazla bekliyor.

Uzmanlar, Almanya'da gelecekte önlem alınmadığı takdirde doktor sayısındaki yetersizliğin daha da belirgin hale geleceği uyarısında bulunuyor.

- Türkiye'deki tedaviden memnun

Almanya'nın Essen kentinde yaşayan ve kan bankasında çalışan İsmail Kahraman (44), diş implantı için Almanya yerine Türkiye'yi tercih ettiğini, İzmir'de uygulanan tedaviden ise çok memnun kaldığını söyledi.

Almanya'daki tedavi masrafının çok altında ve çok daha iyi şartlarda tüm dişlerine implant tedavisi uygulandığını ifade eden Kahraman, “Dişlerimi Türkiye'de yaptırmamın en önemli sebebi Almanya'nın çok pahalı, Türkiye'nin ise daha uygun olması. Burada eğer özel diş sigortanız da yoksa, bırakın burada diş yaptırmayı yanına yaklaşılmıyor. Burada 30 bin avro olan tedavi masrafı Türkiye'de 6-7 bin avroya mal oldu ve sonuçtan memnunum.” dedi.

Tedavi öncesi araştırma yaptığını ve Almanya'da implant tedavisi olanların çok para ödeyip sonuçtan memnun kalmadığı için Türkiye'ye yöneldiğini dile getiren Kahraman, şöyle konuştu:
“Benim iş arkadaşım Almanya'da bir implant yaptırdı 3 bin 300 avro para ödedi ve 9 kez doktora gitti. Sürekli doktordan randevu alıp vakit kaybı oluyor. Ben iki kez İzmir Mavişehir'e gittim, iki kez de telefonla konuşmuştum. Gittiğimde üç saat içinde tüm isteklerimi yerine getirdi, birinci ameliyat. 10 hafta sonra yine gittim dişlerimi taktı.”

Almanya'daki genç neslin Almanca'ya hakim olmasına rağmen Alman doktorların kendisine samimi gelmediğini belirten Kahraman, Türkiye'deki doktorları tercih etme nedenlerinden bir diğerinin ise oradaki doktorların kendisini dinleyip anladıktan sonra verdiği cevaplarla kafasındaki tüm soru işaretlerini gidermesi olduğunu söyledi.

Almanya'da çalışan doktorların da çoğunun artık yabancı kökenli olduğunu belirten Kahraman, “Türkiye'de tedavide ve hizmette sınır yok. Otelinizden alıp otele getiriyorlar, yani ilgileniyorlar. Paralı olsun parasız olsun Türkiye'de doktor ilgileniyor. Birde hastalıkların sebebini bulup bir şekilde tedavi ediyorlar. Çevremdeki bazı hastalar çeşitli sebeplerden Almanya'da tedavi olamadı ama Türkiye'de şifa buldu.” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys sex toys vibrators sex toys istanbul istanbul escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Yazar Bahattin Gemici'nin yeni kitabı Umutların Peşinde çıktı
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor
Eyüp Sultan Camii aşı merkezi oluyor