Ana sayfa Uncategorized Nürnberg’de “Suffe İslami İlimler Programı”nın açılışı yapıldı

Nürnberg’de “Suffe İslami İlimler Programı”nın açılışı yapıldı

595
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Nürnberg Merkez Camii’nde uygulamaya konan “Suffe İslami İlimler Programı”nın açılışı düzenlenen bir törenle yapıldı.

DİTİB tarafından içerik ve müfredatı hazırlanan, tüm eyalet ve bölgelerde uygulanması planlanan Suffe İslami İlimler Programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Nürnberg DİTİB Merkez Camii’nde eğitim gören yaklaşık 60 kişi ile başlayan ve dört yıl sürecek olan programda, öğrencilere İslami ilimler eğitimi verilecek.

Uluslararası İlahiyat Programı’na (UIP) teşvik etmeyi, aynı zamanda derneklerde fahri öğretici yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Nürnberg Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, “Sizler, Suffe İslami İlimler Programı’nda alacağınız eğitimle ileride bu kürsü ve mihraplardan insanlarımıza dinini anlatan ve öğreten hocalar olacaksınız. En azından dini eğitimi köklü ve donanımlı bireyler olarak yaşadığınız bu coğrafyada İslam’ı temsil ve tebliğ edenlerden olacaksınız. İlmin başı sabırdır. Program boyunca okulunuzda olduğu gibi burada da sabır ve sebat ile derslerinizi takip etmelisiniz. Hepinize başarılar ve zihin açıklığı diliyorum. Şimdiden öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyor, feyizli ve bereketli bir ilim sezonu olmasını niyaz ediyorum” dedi.

Örgün eğitim formatında yüz yüze verilecek dersleri uzman din görevlilerinin katılımlarıyla uygulanacak, ilk yıl içinde Kur’an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh, Siyer, usulü Fıkıh derslerinin okutulacağı Suffe İslami İlimler Programı, haftada bir gün altı ders saati olarak işleneceği açıklandı.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here