Ana sayfa Uncategorized DİTİB gençleri çevre için farkındalık oluşturdular

DİTİB gençleri çevre için farkındalık oluşturdular

457
0

Almanya’nın Marl şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerin kız öğrencileri, plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zarara dikkat çekmek ve doğanın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla bez çanta yapıyor.

Marl şehrinde faaliyet gösteren DİTİB Fatih Camii ile Yunus Emre Camii Kur’an kursu öğrencileri, bayan din görevlisi Dilek Pürçek rehberliğinde başlattıkları etkinlik kapsamında bez çanta yaparak farkındalık oluşturdular.

Etkinlik kapsamında atölye çalışması yapan öğrenciler, çevreyi korumak adına fikirlerini çantaların üzerlerine resmederek eğlenceli vakit geçirdi. Bir arada olmak, sohbet etmek, konsantrasyonu güçlendirmek ve alışverişlerde bez çanta kullanımını teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte öğrenciler, hazırladıkları çantaları ailelerine hediye etti.

Bayan din görevlisi Dilek Pürçek çevreye zarar veren plastik poşet kullanımını azaltmaya yönelik farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Keyifli bir ortamda güzel vakit geçirdiklerini belirten Pürçek, öğrencilerle bez çanta yapmaya karar verdiklerini anlattı.

Farkındalık oluşturacak bir sanatsal uygulama ile hem öğrencilerin hem de velilerin memnun olduklarını dile getiren Marl DİTİB Fatih Camii dernek başkanı Muhammet Çatmak, “Cami yöneticileri olarak gençlerin dini, sosyal ve kültürel alanlarda, hem kaynaşmaları hem de el becerilerini geliştirmeleri için hiç bir masraftan kaçmadık. Velilerimiz de cemaatimiz de uygulamadan çok memnun kaldı“ dedi. Çatmak, bez çanta uygulamasına farkındalık yaratarak çevre bilinci oluşturmaya yönelik etkinlikte emeği geçen din görevlisini ve öğrencileri tebrik etti.

Marl DİTİB Fatih Camii’nde düzenlenen etkinlik pandemi kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirildi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here