Ana sayfa Uncategorized Göçmen müzisyenlere sertifikalı ücretsiz eğitim

Göçmen müzisyenlere sertifikalı ücretsiz eğitim

1184
0

Almanya‘ya farklı sebeplerden göç etmiş müzisyenler, müzik eğitimi alanında nasıl faaliyet gösterebilirler? Yetkinliklerini kanıtlayıp Kuzey Ren Vestfalya‘daki müzik okullarında eğitmen olarak nasıl iş bulabilirler? KRV Eyalet Müzik Akademisi, Eyalet Müzik Okulları Birliği LvdM NRW ve Köln Müzik ve Dans Yüksek Okulu‘nun ortak sertifikalı eğitim programı, profesyonel müzisyenlere bu alanda destek sunmayı amaçlıyor.

Programa kimler katılabiliyor?

21 Ekim 2022’den 9 Haziran 2023’e kadar sürecek ücretsiz sertifikalı eğitime, Almanya’da eğitimi alınamayan ud, bendir, bağlama, kemençe, kanun gibi otantik bir enstrümanı profesyonel düzeyde çalan ya da geldiği ülkenin müzik kültürüne hakim olan profesyonel ses sanatçıları başvurabilirler. Ses sanatçıların şarkı söylerken kendilerine eşlik edecek seviyede bir enstrümanı çalabilmesi de aranan şartlar arasında. Performans ve eğitmenlik tecrübesine, kendisini ifade edecek kadar Almanca bilgisine sahip olanlar, şu adresten kaydını dijital olarak yaptırabilirler: Zertifikatslehrgang Musikpädagogik – für Musiker*innen verschiedener Kulturen – (lma-nrw.de)

Eğitimin sonunda mezunların, pedagojik alanda, aynı zamanda Almanya’daki müzik eğitim sistemi ve pazarlaması alanında edindikleri yetkinlik ve sertifika ile bir müzik okulunda, sosyokültürel merkezde, bir gençlik merkezinde, serbest müzik piyasasında ya da okul projelerinde yer edinebilmesi hedefleniyor. Program, her iki haftada bir cuma öğleden sonraları Köln Müzik ve Dans Yüksek Okulu‘nda ya da dijital platformda veriliyor. Eyalet Müzik Akademisi’nin Heek’teki kampüsünde verilecek üç yoğunlaştırılmış hafta sonu eğitimi de programa dahil.

Başvurular, akademinin sayfasında belirtilen mail adresine yapılıyor. 17 Haziran’a kadar aşağıdaki adrese özgeçmiş, motivasyon yazısı ile müzikal yeterliliği (solo performansı) gösteren bir video kaydının yollanması gerekiyor. Eylül ayındaki tanışma toplantısı ve seçmelere davet edilenler arasından 20 başvuru sahibi, eğitimi almaya hak kazanıyor. Ücretsiz eğitim için devamlılığı garantileme maksadıyla katılımcıların 150 Euro depozito yatırması gerekiyor. Sertifika almaya hak kazananlar depozitolarını geri alıyorlar. Sertifika alabilmek için %80 devamlılık ile ev ödevlerini, kısa süreli stajları ve bitirme ödevini teslim etmek gerekiyor. Heek’teki yoğunlaştırılmış her bir hafta sonu programının bedeli, konaklama ve üç öğün yemek dahil 104,- Euro. Ödeyemeyecek durumda olanlar için indirim (73,- Euro) imkanı da bulunuyor.

Daha fazla bilgi ve başvuru için: matthias.witt@lma-nrw.de

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here