Ana sayfa Uncategorized Ukrayna’daki savaştan kaçan Türk, Almanya’da sığınmacı haklarından yararlanamadı

Ukrayna’daki savaştan kaçan Türk, Almanya’da sığınmacı haklarından yararlanamadı

886
0

Ukrayna’nın Nikolayev şehrinde yaşayan Muammer Gökçe Milli, Rus vatandaşı olan eşi Alona Sergeevna Bezmilnitsyna ile savaştan kaçarak geldikleri Almanya’da, Ukrayna vatandaşı olmadıkları için diğer sığınmacılara tanınan hakların kendilerine tanınmadığını ve kaldıkları sığınmacı yurdundan çıkarıldıklarını söyledi.

15 yıldır Ukrayna’da yaşayan ve bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan Milli, Ukrayna’dan geldiklerini ispatladıkları halde diğerlerinden farklı muameleye maruz kaldıklarını belirterek Türkiye’ye gideceklerini ifade etti.

Aslen Antalyalı olan Milli, “Evimin yakınına roket düştü, şanslıyız ki o an evde değildik ama roketten dolayı evimin yarısı yandı. 2 köpeğim vardı, onları kaybettim. Şehir dışına çıkıp bir süre arkadaşımın yanına sığındık. Ülkeden ayrılmaya karar verdik. Yolda aracımız kurşunlandı, önümüzden giden traktörün şoförü gözümüzün önünde vurularak öldü. Maceralı bir yolculuk geçirdik, yolda askerler rüşvet istediler, büyük zorlukların, kontrollerin ve beklemelerin ardından Polonya üzerinden Berlin’e geldik. Burada diğer Ukraynalılara kalacak yer ve bedava otel verildiği söyleniyordu ama bize verilmedi. Kendi imkanlarımızla birkaç gün otelde kalıp Duisburg’daki bir sığınmacı kampına gelmeye karar verdik.” dedi.

Tren biletlerinin Ukrayna Savaşı’ndan kaçan sığınmacılara bedava olmasına rağmen kendilerine verilmek istenmediğini belirten Milli, Duisburg’daki kampta bir gün kaldıktan sonra ertesi gün kayıtları olmadığı gerekçesiyle çıkarılıp kapının önüne konulduklarını söyledi.

Münih’te yaşayan kardeşinin yanına geçici olarak geldiğini anlatan Milli, “Ukrayna’da bunca yıllık emeğimizi, varımızı yokumuzu kaybettik. Buraya sosyal yardımdan yararlanmak ve çalışmak için geldim ama bırakın çalışmayı diğer sığınmacıların haklarından da yararlanamadım. Şimdi bu muameleden sonra Türkiye’ye gitmeye karar verdik. Bu olacakları önceden bilsek Ukrayna’dan direk Türkiye’ye giderdik, Almanya’da bu kadar çok çile çekmezdik.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’dan kaçıp Almanya’ya gelecek diğer ülke vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyaran Milli, Almanya’da bu derece bir ayrımcılığı beklemediğini, bundan sonra da nelerle karşılaşacağını bilmediğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here