Ana sayfa Uncategorized DİTİB ev sahipliğinde Köln’de ‘Lale Festivali’ başlıyor

DİTİB ev sahipliğinde Köln’de ‘Lale Festivali’ başlıyor

484
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve MoscheeForum işbirliği ile ilki düzenlenecek ‘Lale Festivali’, yoğun bir katılımla gerçekleşmesi bekleniyor.

Köln DİTİB Merkez Camii’nin ibadete açılışının sene-i devriyesi vesilesiyle, 09-12 Haziran 2022 tarihleri arasında cami yerleşkesinde ‘Lâle Festivali’ düzenleniyor.

MoscheeForum Direktörü Murat Şahinarslan, Köln şehrine bu güzelliği tanıtmak için ilk defa Lale Festivali ile bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Köln’de ilk defa ‘Lale Festivali’ düzenlenecek

Festivalle ilgili açıklama yapan Şahinarslan, “Köln DİTİB Merkez Camii’nin 9 Haziran 2017 tarihinde ibadete açılışı üzerinden 5 yıl geçmesi vesilesiyle bir dizi etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu tarih, ayrıca hem Almanya’da yaşayan Müslümanlar için hem de Alman kamuoyu için de özel bir tarihtir. Bu güne özel bir etkinlik düzenlemek istedik. Köln şehrimiz ilk defa böyle bir festivale ev sahipliği yapacak” dedi.

Festivalde bir dizi etkinlikler yer alacak

Lalenin, İslam sanat ve kültürünün ana öğelerinden biri olduğunu söyleyen Şahinarslan, “Avrupa’nın en çoğulcu ve uyum şehri ünvanına sahip Köln ve kalbinde taşıdığı camimimizi ancak lale simgesinin yakışacağını düşündük. Kardeşliği, barışı ve dostluğu simgeleyen önemli bir figür olduğu için de festivale ‘Lale’ adını verdik. Bu vesileyle doğa güzelliği lalenin 120 çeşitini Köln’de tanıtmış olacağız. Festival kapsamında eğitim, kültür, sanat, edebiyat, müzik ve spor alanlarında çocuklar ve aileler için her gün farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayrıca çeşitli tanıtım stantları, oyun alanları ve Türk mutfağının lezzetli yemeklerinin yer alacağı stantlarda yer alacak” diye konuştu.

Festival boyunca çeşitli etkinliklerin yanı sıra tasavvuf musikisi konserlerinin de icra edileceğini ifade eden Şahinarsan, çocuklar başta olmak üzere tüm aileleri etkinliklere katılmaya davet etti.

Ercüment Aydın / Köln