Ana sayfa Uncategorized Viernheim Belediye Kütüphanesinde “Kur’an-ı Kerim Sergisi” açıldı

Viernheim Belediye Kütüphanesinde “Kur’an-ı Kerim Sergisi” açıldı

444
0

Almanya’nın Hessen eyaleti Viernheim kasabasında belediye başkanı tarafından “Kur’an-ı Kerim Sergisi” açıldı.

Viernheim Belediye Başkanı Matthias Baaß’ın öncülüğünde Viernheim Dinler Forumu ve kolleksiyoner Herbert Kempf’in özel kolleksiyonunda yer alan 70 Kur’an nüshası “Kur‘an – Müslümanların Kutsal Kitabı” temasıyla ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Viernheim Belediye Kütüphanesi’nde açılışı yapılan sergiye; Viernhein Belediye Başkanı Matthias Baaß, Viernheim Dinler Forumu Başkanı Dr. Gerd Baltes, kolleksiyoner Herbert Kempf, Hessen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Sıddık Yıldırım’ın yanı sıra dini cemaatlerin başkan ve yöneticileri katıldı.

Viernheim DİTİB Eyüp Sultan Camii din görevlisi hafız Abdulcelil Gürbüz’ün 2 aylık tasnif çalışmasının ardından açılışı yapılan Kur’an-ı Kerim Sergisi’nde Belediye Başkanı Baaß, serginin İslam’ın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağı, kültürler ve dinler arasında bir köprü kuracağını söyledi.

21. yüzyılın en büyük şarkiyatçılarından kabul edilen Annemarie Schimmel’in “Hıristiyanlıkla karşılaşmak zorunda kalan tüm dinler arasında İslam dini en yanlış anlaşılan dindir.” sözüne atıfta bulunan Viernheim Dinler Forumu Başkanı Dr. Gerd Baltes de, ön yargıların birbirini tanıma, bilgi alışverişi ile mümkün olabileceğini ifade etti.

İnsanın bilmediğinin ve tanımadığının düşmanı olduğunu ifade eden Hessen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Sıddık Yıldırım’da, ”İnsanlar birbirlerini tanıyarak, kültürlerini birbirlerine aktararak ön yargı oluşumunu engeller. Ön yargılar kırılabilirse barışa büyük ölçüde destek sağlanmış olur“ dedi. Yıldırım, Kur’an-ı Kerim sergisine öncülülük eden başta Viernhein Belediye Başkanı Matthias Baaß’a Viernheim Dinler Forumu Başkanı Dr. Gerd Baltes ve kolleksiyoner Herbert Kempf’a teşekkür etti.

Açılış sonrası cami cemaatiyle birlikte sergiyi gezen DİTİB Eyüp Sultan Camii din görevlisi Abdulcelil Gürbüz, Belediye Başkanı Baaß ve Dinler Forumu Başkanı Baltes’in öncülüğünde Kur’an-ı Kerim Sergisi‘nin açılışından son derece mutlu olduklarını söyledi. Farklı ve güzel bir sergi olduğunu belirten Gürbüz, bu serginin bir paydaşı olmaktan ve tasnif fırsatının kendisine verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sergiye gelen ziyaretçiler, böyle bir serginin insanlığın hizmetine sunulmasından mutlu olduklarını kayderek Belediye Başkanı Baaß’a teşekkür etti.

70 Kur’an nüshasının bulunduğu sergi Kasım ayı sonuna kadar ziyarete açık olacak.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here