Ana sayfa Uncategorized Solingen faciasında 5 aile ferdini kaybeden Mevlüde Genç için mevlid okutuldu

Solingen faciasında 5 aile ferdini kaybeden Mevlüde Genç için mevlid okutuldu

333
0

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren ve 30 Ekim’de vefat eden Mevlüde Genç için mevlid programı düzenledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde merhume Mevlüde Genç için öğle namazının ardından ruhuna ithafen Mevlid-i Şerif okutuldu.

Mevlid programına, merhume Mevlüde Genç’in eşi Durmuş Genç ile aile fertlerinin yanı sıra TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ve Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz, çevre DİTİB camilerinin din görevlileri ve dernek başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sevenleri ile cami cemaati katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii din görevlileri Dr. Adem Kemaneci, Gökhan Uygun ve Mustafa Kader ile Duisburg DİTİB Merkez Camii din görevlisi Niyazi Tok tarafından Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Ardından DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muharrem Kuzey tarafından merhume Mevlüde Genç dualarla yad edildi. Yaşadığı derin acılara rağmen sağduyu ve sabırlı duruşunu asla kaybetmeyen örnek bir insanı, cefakar bir anneyi vefatının ardından anmak ve hayır duada bulunmak üzere bir araya geldiklerini belirten Kuzey, “Çocukları, ciğerpareleri alevler içerisinde can vermesine rağmen; yakmanın, yıkmanın, kin ve nefretin değil; geride kalan o küllerin içerisine yeniden sevgi ve barış tohumları ekmenin sembolü olan Mevlüde annemize gani gani rahmet eyle Allah’ım. Hatalarını ört, kusurlarını sil, günahlarını mağfiret eyle Allah’ım. Mekamını Cennet, makamını âli eyle Allah’ım. Dünyada ateşle sınanan bu kullarını, cehennem ateşinden azade eyle Allah’ım.” diyerek dua etti.

Merhume Mevlüde Genç için okunan Mevlid-i Şerif programı, eşi Durmuş Genç ile aile fertlerinin cami içinde taziyeleri kabul etmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here