Ana sayfa Uncategorized DİTİB yardım kampanyası 6 milyon Euro’yu aştı

DİTİB yardım kampanyası 6 milyon Euro’yu aştı

325
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenler için Almanya genelindeki DİTİB camilerinde Cuma namazı öncesi Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan hatm-i şeriflerin duası yapılacak.

DİTİB Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin ardından her zaman olduğumuz gibi DİTİB Camiamız, yardımseverler, hayırseverler tek yürek olarak depremde zarar gören kardeşlerinin yaralarını sarmak için seferber olduğunu söyledi.

Cuma namazı öncesi hatim duaları okunacak

Nakdi yardımların yanı sıra okunan hatimler ile manevi destek sağlandığını belirten Kuzey, “Cenab-ı Hakk, depremde hayatını kaybedenlere rahmeti ile muamele ve yaralılara da en kısa zamanda şifa ihsan eylesin. Deprem nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz için Almanya genelindeki tüm camilerimizde, Cuma namazından yarım saat önce Kur’an-ı Kerim tilavet edilecek ve okunan hatm-i şeriflerin duası yapılacak. Bu vesileyle hatim okuyarak manevi destek veren tüm kardeşlerime, cami cemaatimize ve bu programı başlatan din görevlilerimize teşekkür ediyorum“ dedi. Kuzey ayrıca, düzenlenen programın DİTİB sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacağını ifade etti.

Cuma hutbesinde deprem konusu işlenecek

Depremin ardından kılınacak ilk Cuma namazının hutbesinde de Türkiye’de meydana gelen deprem konusunu işleyeceklerini belirten Kuzey, hayatını kaybedenler için dua edeceklerini ve Cuma namazı sonrasında da tüm cami derneklerinde sergi usulü nakdi yardım toplanacağını ifade etti.

Toplanan yardımlar 6 milyonu aştı

Türkiye Depremi Yardım Kampanyası 12 saat olmadan toplanan bağış miktarı 2.500.000,-€’ya ulaştığını hatırlatan Kuzey, “Bugün itibariyle bu rakam 6.000.000,-€’u aştı. Gönlü güzel âlicenap cemaatimize ve yardımseverlere şükranlarımızı sunuyoruz. Yardımseverliğimizi, hayırseverliğimizi Peygamber Efendimizin ifadesiyle ‘bir müminin ayağına diken batsa, öbür mümin yüreğinin derinliklerinde hissediyor.’ Rabbimiz bu güzelliklerin devamını hepimize lütfeylesin. Rabbimiz, bize, memleketimize, tüm insanlığa her türlü güzellikleri bağışlasın ve her türlü afet ve musibetten muhafaza eylesin” dedi. Kuzey ayrıca, toplanan bağışların tamamı başta TDV olmak üzere Türkiye’deki koordinasyon partnerlerine ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması, bağışların amacına uygun olarak kullanılmasını sağlamak ve kontrol etmek maksadıyla heyet gönderildiğini kaydetti.

Almanya’dan ekipler yola çıktı

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım çalışmalarına destek olmak amacıyla 20 kişilik ekibin yola çıktığını ifade eden Kuzey, Almanya’dan gönüllü DİTİB eyalet birliği başkanları ve görevlilerin Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım çalışmalarına destek vermek ve bölgenin ihtiyaçları konusunda tespitlerde bulunmak amacıyla yola çıktığını söyledi.

Kuzey sözlerini şöyle tamamladı: “Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 10 ilde hava şartlarının çıkardığı zorluklara rağmen fedakarca mücadele eden arama ve kurtarma ekiplerine, kurum ve kuruluşlara, başta Almanya olmak üzere diğer ülkelerden deprem bölgelerinde saha çalışmalarına destek veren sağlık, arama ve kurtarma ekiplerine minnet ve şükranlarımızı sunuyor, Allah’tan kolaylıklar diliyorum.”

Yardımlar devam ediyor

Kampanyanın devam ettiğini belirten Kuzey, gönüllülük esasına bağlı bağış yapmak isteyenlerin https://www.ditib.de/spende/deprem/index.html web adresi üzerinden veya banka yoluyla Turkisch-Islamische Union adına açılan DE95 5023 4500 0141 4300 09 numaralı IBAN hesabına havale yapılabileceğini ifade etti.


Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here