Ana sayfa Uncategorized DİTİB gönüllüleri afet bölgesinde

DİTİB gönüllüleri afet bölgesinde

598
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketinin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Almanya’dan DİTİB eyalet birliği başkanları ve merkez görevlilerinden oluşan ekip, yardım çalışmalarını aralıksız devam ettiren Türkiye Diyanet Vakfı’na destek veriyor.

Depremin hemen ardından yaraların sarılması için tüm imkanlarıyla sahada olan TDV iş birliğinde DİTİB “Türkiye Depremi Yardım Kampanyası” adıyla yardım kampanyası yürütüyor.

DİTİB gönüllüleri, hayırseverlerin destekleriyle yardımlarına devam eden TDV’in deprem bölgesinde çorba, yemek, yardım kolisi dağıtımına yardımcı oluyor.

DİTİB yönetim kurulu üyesi İrfan Saral ve NRW DİTİB Eyalet Birliği başkanı Ersin Özcan deprem bölgesinde yaşadıklarını şöyle aktardı: “Şehirler adeta yok olmuş, koca koca binalar tuz buz olmuş böyle bir felakete ilk defa şahit olduk. Acıyı ve hüznü iliklerimize kadar yaşadık. Başta TDV ve AFAD ekipleri olmak üzere Almanya’dan ve diğer ülkelerden gelen arama ve kurtarma ekipleri canla başla çalışıyor. Arama ve kurtarma ekiplerine minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bölgede tüm ekipler kardeşlerimizin yaralarını sarmaya çalışıyor. Bizim insanlarımız gerçekten alicenaptır, yardımseverdir. Gün birlik ve beraberlik içinde olma günüdür. Gelen yardım kolilerinin dağıtımı yapılıyor. Ağır hava şartları ve insanların enkaz karşısında çaresiz bekleyişleri anlatılması kelimelerle kifayetsiz. Yıkılan binanın yanında feryat figan bekleyen anneler, babalar, nineler, dedeler. Enkaz altından gelen ufak bir sese karşı yüzlerde oluşan tebessüm ve bir sonraki için çaresizlik. Anlatılması zor büyük bir felakete şahit olduk. Her şey bol bol geliyor, israf oluyor. Muazzam bir hayır akımı var bölgeye. O sebeple koordine merkezleriyle mutlaka koordineli hareket edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde gelen yardımlar heba oluyor. DİTİB gönüllü ekibi olarak, TDV’nin depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını arttırarak sürdürdüğüne, inanılmaz bir özveriyle çalıştıklarına tanık olduk. Bu bölgeyi artık bir kardeş bölge görüyoruz. Felakette vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifa diliyoruz. Rabbim böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın, kardeşlerimizin acısını tez zamanda dindirsin.”

Depremin ilk saatlerinden itibaren bölgede mobil mutfak, mobil ikram, afet destek hizmetleri, mobil koordinasyon, arama kurtarma ve ulaşım araçlarıyla çalışmalarını sürdüren TDV, günlük olarak 81 binin üzerinde çorba, 40 binin üzerinde sıcak yemek ve 55 bine yakın kumanya hazırlıyor.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here