Ana sayfa Uncategorized Saarland Eyalet Başbakanı Rehlinger, DİTİB iftar sofrasına katıldı

Saarland Eyalet Başbakanı Rehlinger, DİTİB iftar sofrasına katıldı

415
0

Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger (SPD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Völklingen Selimiye Camii tarafından düzenlenen iftar sofrasına katıldı.

Völklingen Selimiye Camii tarafından düzenen iftar sofrasında, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Völklingen Belediye Başkanı Christiane Blatt, bölge milletvekili Stephanie Meiser, Mainz Eğitim Ataşesi Dr. Safiye Genç, Saarland DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Uslu, Saarland DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci, caminin yönetim kurulu üyeleri, kadın, gençlik, veliler kolu başkanları, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve dini cemaatlerin temsilcileri ile çok sayıda davetli bir araya geldi.

Völklingen DİTİB Selimiye Camii Dernek Başkanı Kamuran Başpınar, caminin Ramazan ayı faaliyetleri ve yardım kampanyaları hakkında Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger‘e bilgi verdi.

İki yıl önce Rheinland-Pfalz eyaletinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınında çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, pek çok yerleşim yeri, cadde ve sokakların sular altında kaldığı komşu eyalete cami dernekleri olarak yardım eli uzattıklarını ifade eden Başpınar, nerede bir acı ve göz yaşı var ise DİTİB ailesi olarak orada varız. Şimdi de yaraları sarmak adına cami dernekleri olarak Türkiye’ye yardım eli uzattıklarını söyledi. Başpınar, “Depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz tüm insanlığı her türlü afetten muhafaza eylesin. Depremzede kardeşlerimizin acısı büyük olduğu için yardım kampanyalarımız devam ediyor. Toplumlar, karşı karşıya kaldıkları felaketleri birlik ve beraberlik içerisinde aşarak büyür” dedi.

İftar sofrasında kendilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başpınar, Völklingen’de yaşayan Müslümanlar adına Başbakan Rehlinger’e teşekkür etti.

Mainz Başkonlosu adına Eğitim Ataşesi Dr. Safiye Genç ve Völklingen Belediye Başkanı Christiane Blatt’ta yaptıkları konuşmalarda iftar sofrasında bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Belediye Başkanı Blatt, Türkiye’de yaşanan depremden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, belediye olarak yardım eli uzattıklarını ve desteklerinin devam edeceğini söyledi. Blatt konuşmasını, Türkçe olarak “Ramazanınız mübarek olsun” diyerek tamamladı.

Völklingen DİTİB Selimiye Camii’ni kısa zaman içerisinde ikinci kez ziyaret ettiğini, bugün de toplumun her kesiminden temsilcilerin iştirak ettiği iftar sofrasında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger, misafirperverliklerinden ötürü dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Başbakan Rehlinger, “Davetinizden ve burada değişik kültür ve inançlardan insanlarla bir arada olmaktan son derece mutluyum. Severek davetinize icabet ettim” dedi.

Rehlinger, “Caminin düzenlediği etkinliklerle farklı kültür ve inançlardan insanları bir araya geliyor, aynı zamanda bizler de bu vesileyle toplumun içerisinde yer alıyoruz. Ramazan geleneği birçok yerde Müslüman kuruluşlar tarafından sürdürülüyor ve camiler kapılarını her kesime açıyor. Bu manada cami derneği çok güzel bir etkinlik yapmıştır. Ayrıca Türkiye’de yaşanan deprem felaketi hepimizi derinden üzmüştür. Felaketi anlatamayız, anlayamayız. Deprem bölgesine Saarland eyaletinden de arama ve kurtarma ekibi gitti, bundan da son derece mutlu oldum. Bölgeye nasıl yardım yapabiliriz, hep birlikte istişare ederek uzun süreli desteği konuşmalı ve yardımlarımızı yapmalıyız” diye konuştu.

Ramazan’ın bağlılığı, güveni, merhameti, dayanışmayı, paylaşmayı ve katılımı sembolize eden bir ay olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de, “Özellikle cami cemaatlerinde birlikte oruç tutmak bizleri bir araya getiren güzel bir gelenektir. Böylece komşuluğumuzu, dayanışmamızı ve insani değerleri de güçlendiriyor” dedi.

Bu yılki Ramazan’ın, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem faciasından etkilendiğini dile getiren Kuzey, “Deprem bölgesinden gelen görüntüler bizleri derinden yaraladı. Vefat edenlerin sayısı ve yıkımın büyüklüğü bizi dehşete düşürdü. Enkaz altına kalan her bir kişi için dünya çapında gösterilen yardım ve mücadele hepimizi duygulandırdı. Ve bizelere yıkım, ölüm ve insanların yaşadığı ıztırap tek bir dünya topluluğu olduğumuzu gösterdi. Aynı zamanda kültür, din, dil ve etnik köken ne olursa olsun, birbirimize yardım eli uzatmak, umut ve güven olabilmek için bir vesile oldu. Bu inanılmaz büyüklükteki deprem bölgesinin hala dayanışmamıza, yardımımıza ve desteğimize ihtiyacı var. Bu bağlamda, DİTİB ailesi olarak Ramazan için “İFTAR VE SAHURUMU Kardeşlerimle Paylaşıyorum” başlıklı bağış kampanyası gibi birçok yardım  organizasyonu düzenlenmektedir. Empati kurma ve ihtiyaç sahipleri için bağışta bulunma isteği Ramazan ayında daha bilinçli yaşanır. Ramazan bize bunu hatırlatmakla kalmıyor, bizzat yaşatıyor. Bize ihtiyacın ne anlama geldiğini gösteriyor. Ramazan, herkesin kendi değerini ve yerini bulduğu güçlü, dayanışmacı bir toplum inşa etmeye çağırır. Ramazan’ın ruhu budur. Bu Ramazan, hep birlikte bir umut tohumu ekelim ki, soframızda, şehrimizde, ülkemizde, dünyada ve kalbimizde barış, birlik ve beraberlik büyüsün” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okunan ezan ile birlikte ikram edilen iftar menüsüyle oruçlar açıldı. Program karşılıklı sohbetlerle devam etti.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here