Ana sayfa Uncategorized Köln DİTİB Merkez Camii’nde Kadir Gecesi dualarla idrak edildi

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Kadir Gecesi dualarla idrak edildi

223
0

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği, “bin aydan hayırlı” olarak kabul edilen Kadir Gecesi Almanya’da DİTİB camilerinde düzenlenen programlarla coşkulu bir şekilde idrak edildi.

Uzaktan ve yakından gelerek Kadir Gecesi’nin manevi ikliminden istifade etmek isteyen mü’minler, Köln DİTİB Merkez Camii‘nde gerçekleştirilen programa yoğun ilgi gösterdi.

Kadir Gecesi münasebetiyle DİTİB Merkez Camii’nde gerçekleştirilen programda, din görevlileri Naci Şengün, Adem Kemaneci, Mustafa Kader ve Gökhan Uygun tarafından Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu, salatü selamlar getirildi.

Kadir gecesinde cemaate hitap eden, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, ”Kadir Gecesi’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazanı ayını özel kılan Kadir Gecesi’dir. Cenab-ı Allah, Ramazan-ı Şerif’i bize kendimizi gözden geçirelim diye lütfetti” dedi.

İnsanlığın hayat rehberi ve Yüce Allah’ın bizlere uzattığı kurtuluş reçetesi olan Kur’an-ı Kerim ile değer kazanan bu gecenin kıymetinin bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Kuzey, “Kur’an’a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacaktır. Çünkü Kur’an-ı Kerim; okumak, anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir. Bunu yaptığımız zaman Kur’an bizlere şifa ve rahmet olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Üzüntülerini dile getiren Kuzey, “Bu gece gökyüzü nurlanırken, yeryüzünün bir bölümünün teknoloji ve maddiyatın esiri olarak zevk, eğlence ve israf içinde olması, İslam coğrafyasının bir bölümünde savaş, açlık ve yoksulluğun hâkim olması, bizleri derin bir düşünceye sevketmektedir. İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs’te yaşanan şiddet olayları, Türkiye’mizde ve Suriye’de meydana gelen deprem felaketleri bizleri derinden yaralasa da, Ramazan ayının heyecanı ve bizlere kazandırdığı şuurla gönüllerimiz ancak teskin bulmaktadır. Ramazan ve Kadir gecesinin şuuruna varan her bir Müslüman, Kur’an’ın her bir ayetiyle, yıkılan gönlünü ve dünyasını tekrar mamur etmeli, kardeşleri için, tüm İslam alemi için, mazlum ve mağdur coğrafyalar için duasını ve yardımını eksik etmemelidir. Bizler Müslümanlar olarak kitabımızın mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde Allah’ın ve meleklerinin bu gece fecre kadar yeryüzüne indirdikleri barış ve esenliğin muhatabı olabiliriz. Bu şuuru hissedebildiğimiz zaman İslam’ın anlamı ve gayesi olan barış ve esenliğe kavuşabiliriz.

Yüzlerce cemaatin saf tuttuğu teravih namazlarının ardından, eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı çeken ve gözyaşı döken Müslümanlar için dua edildi. Kadir Gecesi özel programı, DİTİB’in sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here