Ana sayfa Uncategorized DİTİB, Hessen eyaletinde İslam din dersi eğitimine devam edecek

DİTİB, Hessen eyaletinde İslam din dersi eğitimine devam edecek

137
0

Hessen Eyaleti devlet okullarında İslam din derslerine Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hessen Eyalet Birliği iş birliği içinde devam edeceğini kararlaştırdı.

Hessen Eyaleti Kültür ve Eğitim Bakanı Alexander Lorz (CDU), İslam din dersleri konusundaki kararının üç bağımsız bilim adamının yaptığı yeni bir bilirkişi raporunun sonuçlarına dayandığını duyurdu.

Hessen DİTİB Eyalet Birliği yeni raporla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; Hessen Kültür Bakanlığı’nın anayasanın sorumluluk alanı içinde, Hessen DİTİB Eyalet Birliği, 2013/14 eğitim-öğretim yılından bu yana Hessen’deki devlet okullarında İslam din dersi sunduğunu, 10’uncu yılını kutlayan bu dönemde, Hessen Kültür Bakanlığı’nın son kararıyla, bu ortaklığın sürdürülmesini memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Hessen DİTİB Eyalet Birliği tarafından yapılan açıklamada, şöyle dendi: ‘’Hessen Kültür Bakanlığı’nın talebi üzerine sunulan ve ortaklığın sürdürülmesine dair nihai kararın temelini oluşturan bilirkişi raporlarının bilimsel sonuçları, Hessen DİTİB Eyalet Birliği‘nin İslam Dini Eğitimi’nde 10 yıldan fazla süredir yaşanan uygulama ve Hessen DİTİB’in dini cemaat gerçekliğini temel alarak anayasa ile uyumluluğunu yansıtmaktadır. Bu bağlamda, din eğitimi ve iş birliği ortaklığına dair zaman zaman duygusal olmayan tartışmaların, yeniden nesnel ve uzmanlık odaklı bir yola taşınmasını umuyoruz.

İslam Dini Eğitimi, Hessen Üniversitelerinde eğitim almış olan Hessen’in din dersi öğretmenleri ve devlet tarafından onaylanmış müfredatlar doğrultusunda verilmekte olup devlet denetimine tabidir. Sünni-İslam ilkelerine uyum, Hessen DİTİB Eyalet Birliği sorumluluğundadır.

Din eğitimi, bağımsız uzmanlar tarafından okul pedagojisi, yöntemsel ve mesleki boyutlarda genel olarak olumlu bir değerlendirme almaktadır. Bu, dini eğitimin, özgür toplumumuzun, Hessen’deki Müslümanların anayasal taleplerinin korunmasına ve hayata geçirilmesine katkıda bulunduğu anlamına gelir.

Hessen DİTİB Eyalet Birliği, yürütülen İslam din dersine ek olarak, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin istekleri doğrultusunda Hessen Kültür Bakanlığı ile yapıcı ve güvenilir bir işbirliği ortaklığını kararlı bir şekilde sürdüreceğini teyit eder.“

Hessen DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan da karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘’Hessen Kültür Bakanlığı’nın son kararıyla, bu ortaklığı sürdürme kararını ve koruma çabasını memnuniyetle karşılıyoruz“ dedi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here