Ana sayfa Uncategorized DİTİB 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde 30 bin fidan toprakla buluştu

DİTİB 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde 30 bin fidan toprakla buluştu

154
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü vesilesiyle Essen, Düsseldorf ve Münster Eyalet Bölge Birliği cami dernekleri Çanakkale ve Edirne’de yanan ormanlık alanı yeniden yeşertmek için 30 bin fidanı toprakla buluşturdu.

DİTİB Hatıra Ormanı’na temsili fidan dikim töreni Çanakkale Kızılcaören’de gerçekleştirildi. 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü vesilesiyle Keşan‘da oluşturulan hatıra ormanına DİTİB 40. Yıl Hatıra Ormanı ismi verildi.

“1 İyilik 1 Fidan” projesi çerçevesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilen 2 bini Çanakkale’nin Kızılcaören bölgesi, 28 bini Edirne’nin Keşan ilçesi Koru bölgesinde olmak üzere toplam 30 bin fidanın temsili dikim töreni, Çanakkale’nin Kızılcaören bölgesinde yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan fidan dikim törenine DİTİB adına Münster Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, NRW Eyalet Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, Essen Bölge Birliği Başkanı Özkan Güler, Münster Bölge Birliği Kadın Kolu Başkanı Nurcan Kayıplar’ın yanı sıra 25 kişilik gönüllü heyet ile Çanakkale İl Müftüsü ve TDV Şube Başkanı Mustafa Bilgiç, TDV Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci katıldı.

Fidan dikim töreninde konuşan Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, yanan ormanlık alanı yeniden yeşertmek için Essen, Düsseldorf ve Münster Eyalet Bölge Birliği cami dernekleri olarak kampanya başlattıklarını söyledi.

DİTİB gönüllülerinin dünyanın dört bir tarafındaki doğal afetlerde mağdur ve muhtaç durumda olan kardeşlerinin ihtiyaçları gidermek için gayret gösterdiklerine vurgu yapan Keskin, Türkiye’de meydana gelen deprem, sel ve orman yangınlarında yaraları sarmak için DİTİB gönüllüleri büyük gayret gösterdiğini ifade etti.

Bugün de orman yangınlarının yaşandığı bölgede yeni fidanların yeşermesi için DİTİB ailesi olarak “1 İyilik 1 Fidan” kampanyası çerçevesinde fidan dikim törenini gerçekleştirmek için bölgede bulunduklarını belirten Keskin, “Fidan dikim töreninin DİTİB’in 40’ıncı kuruluş yıl dönümüne gelmesi de bizler için ayrı bir onur vesilesidir. Nice 40 yıllar boyunca dünyanın dört bir tarafına iyiliği, güzelliği ulaştırmaya gayret edeceğiz. Bu vesileyle hayırseverlerimizin yaptığı âl-i cenaplığa, yapılan tüm yardımlara, gayretlere ve gönüllü hizmetlere teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. 40’ıncı yılımız kutlu olsun” dedi.

Çanakkale İl Müftüsü ve TDV Şube Başkanı Mustafa Bilgiç ise, “Almanya’dan bütün soydaşlarımızı ve dindaşlarımızı temsilen fidan dikme törenine katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. DİTİB ve TDV işbirliğinde Çanakkale ve Edirne’de 30 bin fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Almanya’dan katkı sunan hayırsever bağışçılardan Allah razı olsun“ diye konuştu.

Törende konuşmaların ve yapılan duaların ardından kızılçam ve selvi türlerinden oluşan fidanlar dikildi. Gerçekleştirilen fidan dikimleri ile DİTİB 40. Yıl Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here